To w mieście najważniejsze urządzenie, niestety, niewiele osób wie gdzie są i jak z nich korzystać. Dlatego stowarzyszenie podjęło w ostatnich tygodniach bardzo ważną inicjatywę społeczną związaną z popularyzacją wiedzy o defibrylatorach AED.
„Cała Naprzód” działa w Gliwicach i na Śląsku już od 11 lat, wspierając przede wszystkim osoby z niepełnosprawnościami. Osiągają ten cel organizując między innymi wydarzenia w sferze kultury (takie jak Skup Kultury) czy sportu (takie jak NLF - Niedzielna Liga Futsalu). Chcąc przyczynić się do większej wiedzy o dostępności AED stowarzyszenie sfinansowało dwa automatyczne defibrylatory zewnętrzne i umieściło je w Ośrodku Rekreacyjno-Sportowym Jasna 31(we współpracy ze spółką KAR-TEL) oraz Stacji Artystycznej Rynek, Rynek 4-5 (we współpracy ze Stowarzyszeniem GTW).
- Postanowiliśmy przeznaczyć na to dochód z NLF i częściowo środki własne. Ludzie muszą mieć świadomość oraz pewność, że gdy dzieje się coś złego, nie trzeba się wahać. Każdy może wykorzystać defibrylatory w razie zagrożenia życia – wyjaśnia Angelika Suchocka, jedna z koordynatorek akcji „Całej Naprzód”.

Te, które kupiło stowarzyszenie są automatyczne, nie potrzeba więc specjalnych umiejętności by je uruchomić i zastosować. Same sprawdzają funkcje życiowe, to, czy wyładowanie jest potrzebne i, w razie konieczności, również same podają wyładowanie. - Po naszej stronie, jako potencjalnych ratowników, jest przeniesienie defibrylatora z danego miejsca do osoby potrzebującej i naklejenie na ciało diod. Instrukcję, jak to zrobić, znajdziemy na urządzeniu. Po włączeniu komunikuje się ono z nami po polsku, wydaje polecenia, więc wystarczy go słuchać. Przez cały czas osoba ratująca życie musi też robić masaż serca. To bardzo ważne. Przerywamy go tylko wtedy, kiedy defibrylator nam to zakomunikuje - mówi Suchocka.

Stowarzyszenie w ostatnich tygodniach weryfikowało miejsca w Gliwicach, posiadające dostępne dla mieszkańców defibrylatory. - Uważamy, że wiedza o dostępności jest kluczowa w kwestii pierwszej pomocy w miejscach publicznych, w przypadkach nagłego zatrzymania akcji secra. Pamiętajmy, że pierwsze minuty są najważniejsze – Suchocka przyznaje, że na identyfikację miejsc poświęcili naprawdę sporo czasu.

Tak powstała aktualna lista oraz mapa. Dodatkowo, w kolejnych tygodniach, Cała Naprzód chce promować akcję hasztagiem #aedwgliwicach (głównie na profilu: fb.com/calanaprzod) zachęcając do korzystania z formularza pozwalającego każdemu na zgłoszenie miejsca, w którym znajduje się takie urządzenie. Będą one weryfikowane przez stowarzyszenie, nim doda je ono do listy oraz mapy. Już potwierdzone lokalizacje zostały również udostępnione w aplikacji Staying Alive, gromadzącej informacje o punktach z dostępnymi defibrylatorami AED na całym świecie.

- W Gliwicach jest 35 defibrylatorów AED (w tym dwa które kupiliśmy). Część jest mobilna, część z nich  czynna całodobowo, część w godzinach pracy, niektóre są wewnętrzne, a niektóre do powszechnego użytku. Ważne, by ludzie nie bali się i wiedzieli, gdzie ich szukać. Na pewno pomocny będzie także film instruktażowy, który przygotowujemy i chcemy rozpowszechnić – dodaje koordynatorka akcji.
Mapa gliwickich AED dostępna jest pod adresem:
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod adresem:

Małgorzata Lichecka. 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj