Za nami pierwsza część tegorocznego festiwalu i koncerty polskiego kwartetu oraz włoskiego duetu. Kolejne dwa w niedzielę, 17 i 24 listopada o godz. 18.00 w Centrum Edukacyjnym Jana Pawła II. Wystąpią Brasil Guitar Duo i Duo Melis. 

17 listopada wystąpi pierwsza formacja. To Douglas Lora i João Luiz, zwycięzcy konkursu Concert Artists Guild International Competition w 2006 roku, wychwalani przez „Classical Guitar Magazine” za swoją „muzyczną dojrzałość i techniczną wirtuozerię”, czują się wyśmienicie, wykonując zarówno klasykę, jak i szeroko pojętą muzykę świata. Ich innowacyjne programy łączą muzykę klasyczną z brazylijską. Duet występował na całym świecie, odwiedzając znaczące festiwale na Kubie, Bermudach, w Niemczech, Kanadzie, Korei Południowej, Kolumbii, Brazylii, Austrii, Panamie i Polsce. 

Duet zaangażowany w wykonywanie nowej muzyki kameralnej z udziałem gitary współpracował w październiku 2014 roku z wiolonczelistami Yo-Yo Ma i Carlosem Prieto. Efektem było prawykonanie utworu El arco y la lira, na dwie wiolonczele i dwie gitary, skomponowanego przez cenionego kubańskiego twórcę Leo Brouwera. W trakcie tego samego koncertu, który obył się w ramach szóstej edycji Festiwalu Leo Brouwera w Hawanie, duet wykonał Sonatę de Los Viajeros na dwie gitary. Ten z kolei utwór miał prawykonanie w USA, został także zarejestrowany na wydanej przez Naxos płycie zawierającej wszystkie duety Brouwera. W 2016 roku płytę nominowano do Latin Grammy w kategorii Best New Composition.

Duet jest bardzo aktywny, jeśli chodzi o nagrania płytowe. Wśród ich ostatnich wydawnictw wymienić można Ghosting (CAG Records, lipiec 2017), na którą składa się unikalna mozaika utworów klasycznych oraz brazylijskich, w tym m.in. ich własne kompozycje oraz tytułowy, skomponowany dla nich przez gitarzystę-kompozytora Davida Leisnera. „Classical Guitar Magazine” tak pisał o płycie: „Dojrzałość muzykalności i wirtuozerii technicznej zawarta na debiutanckim nagraniu João Luiza i Douglasa Lory jest po prostu wyjątkowa… Oryginalne kompozycje Lory wyśmienicie współgrają z „wielkimi nazwiskami”, są dobrze wykonane i bardzo atrakcyjne”.

Duet wydał także dwie ciepło przyjęte przez krytyków płyty, zawierające wszystkie dzieła na dwie gitary Mario Castelnuovo-Tedesco, wydane przez Naxos w latach 2008-2009. Przychylnie oceniana była także płyta wydana we współpracy z flecistką Mariną Piccinini, zawierająca wszystkie sonaty fletowe Jana Sebastiana Bacha, zaaranżowane na flet oraz dwie gitary.

Brasil Guitar Duo aktywnie dąży do poszerzenia repertuaru na dwie gitary, począwszy od tego, że Lora sam komponuje, a Luiz aranżuje zarówno muzykę klasyczną, jak i brazylijską. Występując często w różnych nietradycyjnych przestrzeniach koncertowych, duet łączy szeroki repertuar klasyki (m. in. Bach, Sor, Scarlatti, Rameau, Debussy) z tradycyjnymi brazylijskimi formami tanecznymi, jak choro, samba, maxixe i baião.

João Luiz i Douglas Lora poznali się w São Paulo jako nastoletni studenci gitary i występują razem od dwudziestu lat. Głównym nauczycielem duetu był Henrique Pinto. Douglas Lora uzyskał Master’s Degree na University of Miami’s Frost School of Music jako student dr. Rene Gonzaleza. João Luiz otrzymał Master’s Degree w Mannes College the New School for Music w klasie Michaela Newmana, a dzięki stypendium Augustine Guitar Scholarship Fund uzyskał stopień doktora w Manhattan School of Music. João jest kierownikiem kierunku muzyki kameralnej w Hunter College oraz szefem wydziału gitary w State University of New York-Purchase College.

Na zakończenie festiwalu, 24 listopada, zagra Duo Melis, czyli hiszpańska gitarzystka Susana Prieto i grecki gitarzysta Alexis Muzurakis. Od debiutu w 1999 roku tworzą jeden z najbardziej liczących się w muzycznym świecie duetów gitarowych. Występowali na wielu prestiżowych scenach, m.in. w filharmonii w Berlinie, Concertgebouw w Amsterdamie, Sali Czajkowskiego w Moskwie, Megaron w Atenach oraz Merkin Concert Hall w Nowym Jorku.

Są laureatami wielu nagród, zarówno indywidualnych, jak i zespołowych. W 1999 roku jako duet zajęli pierwsze miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu Duetów Gitarowych we Frechen (Niemcy). W następnym roku wygrali prestiżowy Konkurs Duetów Gitarowych w Montelimar (Francja) oraz 21. Międzynarodowy Konkurs Duetów Gitarowych im. Mauro Giulianiego we Włoszech. W 2003 nagrali pierwszą płytę – nagrodę miasta Verony za zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Geatano Zinettiego (Włochy). W 2005 roku z powodzeniem wystąpili w Yehudi Menuhin Society Live Music Now. 

Szeroki repertuar duetu obejmuje dzieła od epoki baroku aż po muzykę Astora Piazzolli, Alberto Ginastery czy Leo Brouwera, jak również koncerty na dwie gitary Rodrigo, Castelnuovo-Tedesco, Dyensa, Brouwera i Vivaldiego, a także powstały niedawno koncert Marka Pasiecznego, dedykowany specjalnie Duo Melis. Na potrzeby badań naukowych muzycy grają także na instrumentach historycznych z XIX wieku.

Ich ostatnia trasa koncertowa obejmowała występy w Azji, na międzynarodowych festiwalach gitarowych w Daejeon (Korea) i Changsha (Chiny), a także recitale w Chengdu, Guiyang, Wenzhou, Shenzhen i Tokio (Japonia). W Ameryce Północnej ostatnio wystąpili ponownie na konwencji Guitar Foundation of America (GFA) w Denver, podczas Cleveland Guitar Weekend oraz koncertowali w Bostonie, Houston, San Francisco, Columbus, Vancouver i Calgary. W Europie są regularnie zapraszani na najważniejsze festiwale gitarowe, koncertowali w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii, Francji, Rumunii, Słowacji, Polsce, Szwecji i w Norwegii.

W 2019 roku Susana Prieto i Alexis Muzurakis świętują 20. rocznicę powstania Duo Melis i z tej okazji wystąpią w Concertgebouw w Amsterdamie, Megaron (Grecja) oraz zagrają recitale we Francji, Włoszech, Polsce (w tym koncert na Zamku w Szczecinie), Norwegii, Grecji, Rumunii i Szwajcarii. Wrócą także do Azji i Ameryki Północnej, występując na wschodnim wybrzeżu.

Susana i Alexis studiowali w Hiszpanii i Grecji, następnie kontynuowali naukę jako soliści oraz duet w Królewskim Konserwatorium w Hadze (Holandia), Felix Mendelssohn Bartholdy Konserwatorium w Lipsku (Niemcy) oraz w Konserwatorium im. Hannsa Eislera w Berlinie.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj