13 maja rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. W tym roku w ich klasach pierwszych spotkają się dwa roczniki – absolwenci gimnazjów i ośmioletnich podstawówek.  W Gliwicach miejsc dla kandydatów nie zabraknie. Co więcej – zostaną wolne.
Chodzi o tzw. kumulację roczników. W tym roku szkolnym po raz pierwszy egzamin kończący podstawówkę zdawać będą ósmoklasiści (czternasto- i piętnastolatkowie). Jednocześnie naukę zakończy ostatni już rocznik gimnazjalistów (obecnie szesnastolatkowie). 

Sytuacja niepokoi wielu rodziców, a ich obawy wzmacniają doniesienia medialne. Z różnych stron Polski napływają informacje o czekającym po wakacjach chaosie. Szkoły dotknięte niewystarczającą liczbą miejsc planują zmianowy system zajęć, dyrektorzy innych straszą przepełnieniem klas ponad miarę. 

Z informacji gliwickiego urzędu wynika, że  w naszym mieście absolwentom nie grożą takie problemy.

Szacunki mówią, że o miejsce w szkołach średnich ubiegać się będzie  1370 absolwentów podstawówek i 1530 kandydatów z gimnazjów. Czekać będzie na nich ogółem 3340 miejsc, czyli aż ok. 15 proc. ponad potrzeby. Wolne miejsca przygotowano z myślą o kandydatach spoza Gliwic, na przykład z miast powiatu.  

- Żadnej szkole nie grozi tzw. dwuzmianowość czy przepełnienie klas. Będą otwierały oddziały o liczebności uczniów podobnej jak w latach poprzednich. W dotychczasowych zespołach szkół ogólnokształcących (liceum + gimnazjum) miejsce oddziałów gimnazjalnych zajmą dodatkowe liceum. Natomiast w istniejących zespołach szkół zawodowych nowych kilka oddziałów nie będzie stanowiło żadnego problemu – informuje Mariusz Kucharz, naczelnik Wydziału Edukacji UM Gliwice.   

Dla uczniów z „podwójnego naboru” 14 oddziałów przygotowano w szkołach branżowych I stopnia, 44 w technikach, a 53 w „ogólniakach”. 

Rekrutacja dla absolwentów po różnych szkołach będzie prowadzona odrębnie. Kandydaci z gimnazjum, którzy wybiorą liceum, będą uczyli się trzy lata, absolwenci szkoły podstawowej - cztery. Egzamin maturalny zdadzą więc w innych latach. 

Analogicznie w technikach: nauczanie absolwentów gimnazjum obejmuje cztery lata, a szkoły podstawowej - pięć. W branżowej szkole I stopnia nauka trwa trzy lata, ale i w tym przypadku rekrutacja również będzie odbywała się do odrębnych oddziałów.

- Podobnie jak do tej pory każdy kandydat może starać się o przyjęcie do trzech szkół. Oznacza to, że może nie zostać przyjęty do tej, którą wskaże jako pierwszy wybór, ale dostanie się do wybranej jako druga lub trzecia – przekazuje naczelnik wydziału edukacji.

Dokładne, pełne informacje na temat planowanej liczby miejsc i oddziałów w poszczególnych placówkach poznamy do końca marca. Wiadome już są natomiast terminy rekrutacji i składania dokumentów. Ze szczegółami decyzji śląskiego kuratora oświaty można zapoznać się na stronie kuratorium.

Nabór do szkół średnich rozpocznie się 13 maja. Już teraz jednak informacje związane z naborem systematycznie pojawiają się na stronach internetowych poszczególnych placówek. 

W każdej ponadpodstawowej (tablica informacyjna i strona internetowa) kandydat i jego rodzic znajdą między innymi informacje o otwieranych oddziałach,  obowiązkowych zajęciach edukacyjnych (z których końcowe oceny na świadectwie będą brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym) oraz terminach sprawdzianów uzdolnień kierunkowych i prób sprawności fizycznej.

-  W Gliwicach, podobnie jak w latach ubiegłych, nabór wspomagany będzie przez system elektroniczny: kandydaci w najbliższym czasie zostaną przygotowani w szkołach do samodzielnego logowania i przygotowania wniosku o przyjęcie – informuje Kucharz.

Bezpieczna sytuacja Gliwic w związku z kumulacją roczników nie jest wyjątkowa na Śląsku.  Z informacji Kuratorium Oświaty w Katowicach wynika, że w zbliżającej się rekrutacji do szkół średnich w regionie zapewniona została 10-proc. nadwyżka miejsc.

(pik)

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj