Siedmiu finalistów poznamy na początku września, a laureata w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.
W tym roku w jury zasiadają: Teresa Bogucka, Przemysław Czapliński, Maryla Hopfinger, Inga Iwasiów (przewodnicząca), Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara i Szymon Rudnicki. - W „Kajś” jest dużo fragmentów przepisywanych na nowo, bo znajomość faktów nie przeszkadzała mi mieć sprzeczne z nimi poglądy. Patrzyłem na historię miasta z perspektywy Wójtowej Wsi. Tam są wciąż te same rody. Oglądałem pomniki poległych w pierwszej wojnie światowej, czytałem kroniki, widziałem tych naszych Hajoków i Jondów, lecz nie przeszkadzało mi to w tym, by uznać, że w 1945 roku jakiś Śląsk się skończył. Ten, który był wcześniej wydawał się zupełnie inny od tego, który mnie otaczał, nie widziałem linków łączących teraźniejsze z zaprzeszłym. Wszystko przez moją krótkowzroczność. Jednak dwa lata pracy nad książką uświadomiło mi, że stary Śląsk się nie skończył, tylko przeobraził, jak polskość czy niemieckość. Początkowo bardzo chciałem bronić resztek po tym starym, skansenowym Śląsku, później zorientowałem się, że nie ma czego, bo on i tak żyje. Może za dwa pokolenia będzie etnologiczną ciekawostką? Albo wcale nie? - mówi Rokita.

Zbigniew Rokita (rocznik 1989) – reporter, redaktor, specjalizujący się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Współpracuje w „Tygodnikiem Powszechnym”, „Polityką”. Autor „Króla strzelców. Piłki w cieniu imperiów” wydanej w wydawnictwie Czarne. Na jej podstawie przygotowano spektakl w zabrzańskim Teatrze Nowym. Pochodzi z Gliwic, mieszka i pracuje w Krakowie. 

(ml)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj