Centrum Kultury Jazovia zawsze chętnie otwierało się nie tylko na muzykę, ale też na inne – wiążące się z nią – aktywności kulturalne. 
W ramach PalmJazzu i Filharmonii podziwialiśmy już przeglądy filmowe i wystawy, recitale aktorskie i videomapping. Tym razem na otwarcie kolejnej edycji organizatorzy proponują nam połączenie muzyki i słowa. 

Na scenie CK Jazovia wystąpi człowiek-legenda, aktor Jan Nowicki z zespołem De Profundis (Marek Stryszowski – saksofony, flet prosty, śpiew; Cezary Chmiel – instrumenty klawiszowe; Tomasz Kudyk – trąbka) w spektaklu poetycko-muzycznym „Z obłoków na ziemię”. Otulony kompozycjami Chmiela i Stryszowskiego Nowicki będzie rozmawiał z Bogiem słowami ks. Twardowskiego, Leśmiana, Jana Pawła II – o przemijaniu, prawdzie i miłości. Premiera tego spektaklu odbyła się w 2006 roku i od tego czasu artyści zdążyli zjeździć z nim świat. W świątyniach, teatrach i salach widowiskowych, na licznych festiwalach filmowych i muzycznych – wszędzie wywoływali wzruszenie publiczności i entuzjazm krytyków. W maju 2008 ukazała się płyta „Z obłoków na ziemię” wydana przez twórców spektaklu, zaś w 2016 roku miało miejsce jej trzecie z kolei wznowienie. 30 września (czwartek) „z obłoków na ziemię” zstąpią do Gliwic dla palmjazzowej publiczności. 

Kolejna niebanalna synteza sztuk (muzyki, aktorstwa i literatury) będzie nas czekać 14 października, w tygodniu zamykającym festiwal. „RGG & Robert Więckiewicz: Planet LEM” to projekt inspirowany twórczością Stanisława Lema, mistrza literatury science fiction. Robert Więckiewicz – jeden z najciekawszych i najbardziej wszechstronnych aktorów polskich średniego pokolenia i RGG – trio fortepianowe (Ojdana – fortepian, Garbowski – kontrabas, Gradziuk – perkusja) o sporym dorobku, kojarzone w środowisku muzycznym nie tylko z jazzem, ale i z współczesną muzyką improwizowaną. Trudno wyobrazić sobie lepszą fuzję dla przekazu Lemowskiej groteski i futureski. Materiał z „Mysterious Monuments On The Moon” – nowej płyty RGG – zestawiony zostanie z fragmentami powieści „Solaris” oraz felietonów Lema, czytanymi przez Roberta Więckiewicza. Ten spektakl jest hołdem złożonym Lemowi przez muzykę oraz aktorską interpretację ironicznych, błyskotliwych i boleśnie trafnych tekstów wybitnego pisarza. W Roku Lema to obowiązkowy punkt programu, tak dla wielbicieli Lema, jak i fanów muzyki improwizowanej. 
PlamJazz Festival został dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice. 
Eve Sand

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj