Była to  siódma edycja konkursu o złoty indeks Politechniki Śląskiej. 13 kwietnia, podczas gali finałowej, wręczono nagrody 33 laureatom z całej Polski.

Konkurs jest organizowany cyklicznie i ma na celu propagowanie nauk ścisłych wśród uczniów szkół ponadpodstawowych oraz wyłowienie spośród nich najbardziej utalentowanych. Pierwszy etap polegał na zdalnym rozwiązywaniu zadań. Uczestnicy pierwszego etapu z odpowiednią liczbę punktów, zakwalifikowali się do drugiego etapu. Najlepsi otrzymali tytuły Laureatów I, II i III stopnia.

Główną nagrodą dla laureatów I stopnia są miejsca na prawie wszystkich kierunkach studiów na Politechnice Śląskiej. Wyróżnieni II i III stopnia otrzymują dodatkowe punkty preferencyjne w postępowaniu rekrutacyjnym. Do tegorocznej  edycji konkursu zgłosiło się 189 uczniów, którzy musieli się wykazać wiedzą w czterech dziedzinach: chemii, fizyki, informatyki i matematyki. Wśród tegorocznych laureatów są uczniowie szkół średnich nie tylko z województwa śląskiego, ale także z odległych miast Polski m.in. Krakowa, Warszawy, Rzeszowa, Mielca, Stalowej Woli, Krosna i Limanowej.

- To bardzo cenna inicjatywa, którą powtarzamy już po raz siódmy. Dla  nas jest to możliwość zachęcenia najzdolniejszych uczniów szkół średnich do podejmowania studiów na Politechnice Śląskiej. Laureatom dajemy możliwość wyboru kierunku studiów, a nasza oferta jest na tyle ciekawa, że wierzymy, że duża część nagrodzonych dzisiaj z nami zostanie – mówił po wręczeniu wyróżnień prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

- Bardzo się cieszę, że otrzymałem Złoty Indeks, ponieważ zastanawiam się nad dalszym kształceniem w kierunku chemicznym, a słyszałem dużo dobrego na temat tego, że Politechnika Śląska gwarantuje w tej dziedzinie dobry poziom – mówił Antoni Nowak, uczeń czwartej klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu, który został laureatem III stopnia.

Podobnego zdania był Kamil Adamczyk z VIII LO w Katowicach, który został laureatem w dziedzinie matematyki. – Konkurs był naprawdę wymagający, ale dzięki temu mogłem sprawdzić swoją wiedzę przed maturą. Zastanawiałem się, jakie studia wybrać. Dzięki temu konkursowi wiem, że Politechnika Śląska będzie moim pierwszym wyborem – zapewniał laureat.

W sumie 33 laureatom przyznano w tym roku 7 nagród I stopnia, 9 nagród II stopnia oraz 17 nagród III stopnia. Najwięcej w dziedzinie chemii i informatyki.

(mat.pras. Politechnika Śląska)
 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj