To była sobotnia noc pełna atrakcji. Każdy, kto przybył na XII Brewerie Toszeckie, mógł nie tylko bezpłatnie zwiedzić zamkowe centrum ekspozycji historycznych, ale także wziąć udział w wielu dodatkowych wydarzeniach.
W programie przygotowanym przez Centrum Kultury „Zamek w Toszku”, przy wsparciu finansowym powiatu, znalazł się m.in. koncert  Przemysława Strączka & Asian Strings Collective. Występ był kontynuacją promocji najnowszej płyty - „Three Continents”.

Wiele wydarzeń odbywało się równolegle. Teatr Deja Vu (działający w CK „Zamek w Toszku”) przygotował animacje teatralne w oparciu o jedną z najbardziej znanych legend toszeckich - „O złotej kaczce”. Dziedziniec zamkowy, na którym co chwilę rozbrzmiewała średniowieczna muzyka, zamienił się w pole walk rycerskich. Chorągiew Ziemi Górnośląskiej wraz z przyjaciółmi po raz kolejny pokazała swój kunszt rekonstrukcyjny. Nie zabrakło pokazów tańca dawnego, historycznej kuchni. Można było przymierzyć historyczne stroje. Radosna muzyka rozbrzmiewała także dzięki zespołowi Baltic Trio z Gliwic i Zespołowi Muzyki Dawnej Tibiarum Scholares z CK „Zamek w Toszku”. Mirosław Łysakowski wygłosił prelekcję „Święta Hildegarda z Bingen i jej zalecenia dietetyczne”, zaś Anna Żukowska podzieliła się wiedzą z zakresu „Modowych trendów średniowiecza”.

Prawdziwą gratką okazały się „Małe dramaty rycerskie” Pierre’a-Henri Cami w wykonaniu Teatru Magazyn MDK Gliwice.  Na tych, do których bardziej przemawia obraz niż muzyka czy słowo, czekały wystawy: „Moc dziedzictwa” - ekspozycja poplenerowa Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa, fotografie Andrzeja Kryzy „Zamki na Szlaku Orlich Gniazd” i zdjęcia Jana Turkiewicza „Nisko, czyli z pokorą”, prezentowane w kawiarni Colonna.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj