Tegoroczna edycja festiwalu zapowiada się wyjątkowo pod wieloma względami: dwa z czterech listopadowych koncertów będą dwuczęściowe, usłyszymy też  prawykonanie koncertu poświęconego Gliwicom, skomponowanego przez Gerarda Drozda, wybitnego kompozytora, dyrektora artystycznego festiwalu. Wykona go Aukso, orkiestra kameralna prowadzona przez Marka Mosia. To światowa marka i gwarancja muzycznych doznań na najwyższym poziomie. 
Podczas koncertów zaplanowanych na  4, 11, 18 oraz 25 listopada zabrzmią  utwory klasyków gitary, kompozycje współczesne w interpretacji gwiazd  muzyki gitarowej, oklaskiwanych i podziwianych przez publiczność.

Festiwal zainauguruje znane gliwickiej publiczności Kupiński Guitar Duo, czyli Ewa Jabłczyńska i Dariusz Kupiński, duet łączący pasję, wyjątkową muzykalność oraz technikę gry na najwyższym poziomie. Niebywała głębia interpretacji, jakość dźwięku, finezja oraz wysublimowane aranżacje sprawiają, że wykonawcy są dziś jednym z najbardziej docenianych duetów gitarowych. W 2011 roku nakładem wydawnictwa QBK ukazał się ich debiutancki album "Spanish Music" z muzyką I. Albéniza, E. Granadosa, M. de Falliego, zaś druga płyta "Recital" z  2016 roku to przede wszystkim  autorskie aranżacje utworów F. Chopina, G. Rossiniego, A. Piazzolliego, E. Granadosa czy G. Gershwina. 

11 listopada koncert składający się z dwóch części. W pierwszej usłyszymy Thanosa Mitsalasa, greckiego gitarzystę, jednego z czołowych wirtuozów swojego pokolenia. Niezwykle utalentowany artysta podbój sal koncertowych rozpoczął w bardzo młodym wieku, wygrywając prestiżowe europejskie konkursy. Mitsalas występuje jako solista, gra także z zespołami kameralnymi  oraz orkiestrami, prowadzonymi przez takie osobistości jak: Leo Brouwer, Josif Conta, Theodoros Antoniou, Jan Wincenty Hawel, Emir Saul. Komponują dla niego znani współcześni kompozytorzy - Sergio Assad, Gerard Drozd, Simone Iannarelli, Leo Brouwer, Roland Dyens czy Joaquin Clerch. Grecki gitarzysta jest perfekcjonistą w swojej dziedzinie, a jego intensywna muzyczna intuicja, nieskazitelna technika i osobisty styl w interpretacjach sprawiają, że zdobywa najwyższe uznanie, zarówno ze strony publiczności jak  i krytyki.  

W drugiej części wieczoru - Zoran Dukić. Chorwat zagra solo oraz w duecie z błyskotliwą gitarzystką Helen Sanderson. Dukić gościł już na festiwalowych koncertach, a występy tego najbardziej cenionego gitarzysty klasycznego naszych czasów zawsze przyjmowane są przez melomanów niezwykle entuzjastycznie. Lata 1990-1997 były dla muzyka pasmem zwycięstw w prestiżowych konkursach, spośród których na uwagę zasługują dwa: konkurs im. Andresa Segovii w Granadzie i w Palma de Mallorca oraz konkurs im. Francisco Tarregi. W tym ostatnim, największym konkursie w Hiszpanii, któremu patronowała rodzina królewska, artystę wyróżniono za najlepszą interpretację muzyki hiszpańskiej. Jego występy w najbardziej prestiżowych salach świata były inspiracją dla wielu kompozytorów dedykujących mu swoje utwory. 

Dukić jest fenomenalnym interpretatorem hiszpańskiego i południowoamerykańskiego idiomu muzycznego. Starannie dobierane przez niego programy zawierają muzykę od Bacha do Brittena, od Sora do Albeniza, od Tarregi do Villi-Lobosa i Brouwera. Jest cenionym kameralistą, członkiem European Guitar Quartet i Volos Guitar Trio, obecnie profesorem w Royal Conservatory of  Music w Hadze.

Kariera muzyczna Helen Sanderson odzwierciedla jej zamiłowanie do muzyki kameralnej. W 2006 roku założyła organizację charytatywną "Guitar Circus", organizującą prestiżowy World Youth Guitar Festival, a od 2015 roku  jest również odpowiedzialna za National Youth Guitar Ensemble. Jest wziętą pedagożką zaangażowaną w edukację młodych gitarzystów w Wielkiej Brytanii, za co doceniono ją nagrodą Churchill Fellowship, którą otrzymała w czerwcu 2017 r. Prowadzi również katedrę gitary Royal Welsh College of Music and Drama oraz kursy mistrzowskie.

18 listopada - trzeci festiwalowy koncert, który będzie należał do orkiestry Aukso pod batutą Marka Mosia. Jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w kraju to gwarancja muzycznych poszukiwań na najwyższym poziomie. W drugiej części pełnego wrażeń wieczoru Aukso wróci na scenę w powiększonym składzie – dołączy do nich pięciu muzyków z sekcji instrumentów dętych oraz rewelacyjny gitarzysta Goran Krivokapić. Muzyk z Czarnogóry po roku wraca na gliwicki festiwal, tym razem wspólnie z orkiestrą wykona „Concierto de Gliwice” Gerarda Drozda. Prawykonanie koncertu będzie niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń całego festiwalu.  

Podczas ostatniego koncertu, 25 listopada, spotkamy się z artystą występującym rok temu.  Mowa o Gabrielu Bianco, który tym razem zamieni kwartet na duet i zagra z interesującą czeską oboistką Michaelą Hrabánkovą. Hrabánková, jako solistka oraz muzyk kameralny, wykonuje klasyczny i współczesny repertuar muzyczny. W 2001 r. zdobyła drugą nagrodę w konkursie radiowym Concertino Praga. Wspólnie z Bianco nagrali wspólną płytę  "Divertissements”, na której usłyszymy oryginalną muzykę na obój i gitarę. 
Bianco jako solista - recitalista wykonuje z powodzeniem utwory z różnych epok, od baroku po współczesność, z naciskiem na muzykę hiszpańską oraz tę z okresu romantyzmu. 

Publiczność, krytycy oraz koledzy po fachu zgadzają się co do tego, że elegancja i koloryt jego gry wyrażają wyjątkowe podejście do muzyki, jaką wykonuje, a on sam podczas występów stapia się ze swoim instrumentem w jedną całość.  Artysta jest pasjonatem muzyki kameralnej oraz członkiem i założycielem Eclisses Guitar Quartet. Nagrał dwa solowe albumy -  Laureat Guitar Series (2009 r.) oraz Capricci (2015 r.).

Wszystkie festiwalowe koncerty rozpoczynają się o godz. 18.00, a odbywać się będą w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II.    





Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj