Pierwsze takie wydarzenie na dziedzińcu knurowskiego szpitala.

Dziedziniec szpitala w Knurowie zamienił się w plac piknikowy dla pacjentów, ich rodzin, a także mieszkańców miasta oraz powiatu.
Choć to pierwsza taka inicjatywa, którą podjęło się Stowarzyszenie Kolorowe damy,  to jak zapewniają, nie ostatnia. – Pomysł zrodził się z potrzeby serca. W zeszłym roku zorganizowany został „Kolorowy marsz po zdrowie” w Knurowie. Pacjenci cieszyli się, że coś organizowane jest z myślą o nich i dla nich, stąd pomysł na piknik na terenie szpitala, który w ubiegłym miesiącu udało nam się zrealizować – wspomina Małgorzata Bis i Agnieszka Bogusz przedstawicielki Stowarzyszenia Kolorowe damy wraz ze współorganizatorem  Damianem Wdówką.

Z myślą o koleżankach w chorobie    

Każdy pretekst jest dobry, by choć na chwilę porozmawiać z drugim człowiekiem, szczególnie kiedy mowa o profilaktyce. Stowarzyszenie, które powstało za sprawą połączonych historii oraz losów kobiet po chorobie nowotworowej - podjęło się organizacji wydarzenia. – USG, mammografia to podstawowe badania, które każda kobieta powinna co roku wykonywać. Chcemy nakłaniać panie w każdym wieku, ale również mężczyzn, by się badali. Po zeszłorocznym marszu bardzo wiele kobiet zrobiło USG piersi, albo mammografię. Piknik także miał nakłonić do badań i to się udało. Wiemy już, że dwie panie zgłosiły się do lekarzy. Jedna ma ponad 50 lat, druga nieco młodsza. Co ciekawe nie badały się jeszcze, więc postanowiły się zarejestrować, jedna na USG, a druga na mammografię. Taki piknik naprawdę był potrzebny, także kolejny sukces  – podsumowuje Bis.

Imprezy profilaktyczne

Każda impreza, która ma charakter profilaktyczny okazuje się być potrzebna, a zainteresowanie ludzi jest coraz większe. Organizatorki na własnym przykładzie wiedzą, że nikt nie zrozumie chorego lepiej, niż inny pacjent, który boryka się z podobnymi problemami, czy chorobą. Stowarzyszenie Kolorowe damy nabiera wiatru w żagle, bowiem planuje kolejne imprezy, gdzie to właśnie zdrowie odgrywa najważniejszą rolę.

Coraz więcej o zdrowiu  

Wydarzenia organizowane na terenie gmin, stają się dobrą okazją, by porozmawiać o profilaktyce niekoniecznie w budynku ośrodka zdrowia, czy szpitala. W ostatnim czasie odbyła się „Biała sobota” w Gierałtowicach na terenie boiska LKS Gwiazda Chudów. Na uczestników czekały konsultacje medyczne, zajęcia gimnastyczne. Wykonać można było EKG, czy badanie glukometrem.

Przyjemne piątkowe popołudnie

Wystarczyła muzyka, hałas, by ludzie przechodzący nieopodal szpitala zwrócili swoją uwagę na to, co działo się na dziedzińcu. Przez okna zaglądali pacjenci, którzy choć przez moment mogli zapomnieć o chorobie, czy sytuacjach, które ich spotkały, a dopingowali, by wszystko się udało. Szpitalny dziedziniec na kilka godzin zamienił się w barwny i muzyczny piknik, gdzie wystąpiła - Laura Łącz, a o oprawę muzyczną zadbał After Midnight. Inicjatywa miała także wpłynąć na pacjentów, by spojrzeli na szpital z zupełnie innej perspektywy. Stowarzyszenie chce, by wydarzenie na stałe zapisało się do knurowskiego kalendarza imprez o tematyce profilaktycznej.
(c)

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj