Sprawa mieszkańców nie stoi w miejscu, a bój o bezpieczeństwo dzieci na przejściu dla pieszych sukcesywnie posuwa się do przodu. Marzeniem byłby fotoradar, póki co, to banery przestrzegają o zdjęciu nogi z gazu. 

8 listopada w Kozłowie, w gminie Sośnicowice spotkali się przedstawiciele Rady Sołeckiej z Kozłowa, policjanci, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Gliwicach, a także Zarząd Dróg Powiatowych w Gliwicach. Wizja lokalna była szansą na rozmowy wszystkich zainteresowanych stron nad zwiększeniem bezpieczeństwa. Po długich rozmowach padła propozycja, by w pierwszej kolejności przed przejściem dla pieszych pojawiły się linie wibracyjne, a pasy należałoby doświetlić, by z daleka były widoczne dla kierowców.    

Przypomnijmy o banerach

O banerach, które pojawiły się w Kozłowie, pisaliśmy trzy tygodnie temu na łamach „Nowin Gliwickich”. Przypomnijmy, dwanaście banerów, na których znajdował się chłopiec i podpis „ZWOLNIJ! Nasze dzieci tu spacerują” zostały rozwieszone w całym Kozłowie na prywatnych posesjach mieszkańców. Plakaty miały zwrócić uwagę kierowców, by wjeżdżając do Kozłowa zachować ostrożność i zdjąć nogę z gazu, zamiast urządzać sobie rajd po wsi. Ruch na drodze powiatowej jest spory, wśród nich, chociażby osoby spieszące się do pracy na strefę ekonomiczną w Gliwicach. Wówczas okazało się, że banery to zaledwie początek bitwy o bezpieczeństwo nie tylko dzieci, a marzeniem byłby fotoradar, który ostatecznie spowoduje przepisowe poruszanie się po miejscowości. Wizja lokalna była spotkaniem roboczym, które miało na celu znalezienie złotego środka na wyznaczony fragment drogi powiatowej. - Fotoradar to była jedna z opcji na zwiększenie bezpieczeństwa w Kozłowie, bo na tym nam najbardziej zależy. Stawiamy nacisk, aby zrobić coś, co jeszcze nam ten ruch spowolni. Fotoradar jest najlepszym rozwiązaniem, jednak nie jest tak łatwo go uzyskać, aczkolwiek myślę, że postawiony w Kozłowie spokojnie by sam na siebie zarobił – mówi Jadwiga Żmudzińska, członek Rady Sołeckiej w Kozłowie.  
Zwróciliśmy się w tej kwestii do zarządcy drogi, jak ocenia sprawę fotoradaru w Kozłowie - Niemniej ostateczne pojawienie się fotoradaru  przy drodze nie zależy od zarządcy drogi. W tym zakresie musimy uzyskać zgodę Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Jeżeli taka zgoda się pojawi - to na pewno Powiat dołoży wszelkich starań, aby takie urządzenie zabudować - wyjaśnia Aleksandra Wielgosz, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Gliwicach.   

Czas na propozycje Powiatu 

Jak podsumowuje Rada Sołecka – Pierwsze rozmowy za nami, czekamy na propozycje ze strony Starostwa Powiatowego w Gliwicach, które mają być szansą na spowolnienie ruchu tuż przed przejściem dla pieszych. Póki co była mowa o liniach wibracyjnych z górnym doświetleniem migającym, które ma za zadanie jeszcze bardziej uwidocznić to przejście i przykuwać uwagę, a przede wszystkim wymusić na krewkich kierowcach naciśnięcie pedału hamulca, bo inaczej można stracić panowanie nad pojazdem. Małymi krokami idziemy do przodu – podsumowuje Żmudzińska.
Obecnie pani Sołtys wspólnie z Radą Sołecką czekają na termin spotkania ze Starostwem Powiatowym. Sprawę zwiększenia bezpieczeństwa w Kozłowie będziemy monitorować.
/c

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj