Trwa kampania antysmogowa. Miasto Knurów, w przeciwieństwie do wielu innych, walczy z zanieczyszczeniem powietrza nie tylko słowami. Każdemu, kto chce wymienić piec na ekologiczny, zapłaci nawet 6 tys. zł. To mocna finansowa zachęta.
Wiele osób stosuje w ogrzewaniu mieszkań piece węglowe tylko dlatego, że nie stać ich na lepsze urządzenie. Nowoczesne, ekologiczne rozwiązania grzewcze do tanich nie należą. Kotły retortowe na paliwo stałe to wydatek minimum pięciu tysięcy złotych, podobnie kosztują te opalane gazem, a jeszcze droższe są urządzenia do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych (np. pompy ciepła). Dlatego tak ważna jest pomoc finansowa. 

Dotacja do zakupu to coś, co może zmienić decyzję. Mieszkańcom Knurowa, posiadającym piece węglowe, powinna ona przychodzić łatwiej po zmianach w zasadach udzielania dopłat do kosztów wymiany źródeł ciepła.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy radni dwukrotnie podnieśli wysokość dotacji na ten cel. Pod koniec ubiegłego roku uległa ona zmianie z 2 do 4 tys. zł, a uchwałą z 15 lutego br. została podniesiona do 6 tys. Przy czym należy pamiętać, że to maksymalna kwota, która zostanie przyznana tylko w sytuacji, gdy koszty inwestycji wyniosą co najmniej 10 tys. zł. Dotacja co do zasady udzielana jest bowiem w wysokości 60 proc. poniesionych nakładów.

Ze wsparcia mogą skorzystać osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe. Dotacja udzielana jest na podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej (do 6 tys. zł na lokal), zakup i montaż energooszczędnych kotłów gazowych, olejowych, elektrycznych i niskoemisyjnych kotłów węglowych oraz urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Dotacja w obecnej wysokości dotyczy nowych wniosków i tych złożonych po 1 stycznia 2017 r., a nierozpatrzonych do dnia wejścia w życie uchwały.  

 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj