Knurów z punktem elektroodpadów.
Miasta, chcąc dbać o środowisko, a przy okazji zachęcić do tego zadania samych mieszkańców, zachodzą w głowę nad sposobem pozbywania się elektrośmieci, które w dużych ilościach zalegają w domach. U naszych sąsiadów, w Knurowie, powstał Miejski Punkt Elektroodpadów, który ma ten problem rozwiązać. 
 
W Knurowie elektroodpady są przyjmowane od mieszkańców bezpłatnie w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Szybowej 44. Na tym nie poprzestano i przy ul. dr. Floriana Ogana, w okolicy urzędu miasta, 26 listopada br. powstał pierwszy Miejski Punkt Elektroodpadów. Magistrat uznał, że należy rozszerzyć dostępność punktów zbierania elektrośmieci, by tym samym ułatwić mieszkańcom prawidłowy sposób postępowania z elektroodpadami.
- To konkretne rozwiązanie zostało przyjęte do realizacji po analizie dostępnych na rynku opcji ze względu na estetykę, możliwość konfiguracji rodzaju zbieranych odpadów oraz zamieszczenia przekazu edukacyjnego - mówi Beata Lubecka, kierownik Referatu ds. Odpadów Komunalnych w Urzędzie Miasta w Knurowie.
   
W MPE jest podział na poszczególne elektrośmieci, takie jak: zużyte płyty CD, telefony i ładowarki, drobna elektronika, baterie, żarówki. Całkowity koszt utworzenia Miejskiego Punktu Elektroodpadów wyniósł 20 897,50 zł brutto. Jednak urząd na tym nie poprzestaje, bowiem w planach na rok 2021 jest postawienie  kolejnych punktów na terenie miasta, aby umożliwić mieszkańcom łatwy dostęp do elektrośmietnika.
- Miejski Punkt Elektroodpadów funkcjonuje dopiero od 26 listopada, jest więc za wcześnie na ostateczną ocenę, ale z naszych obserwacji wynika, że został dobrze przyjęty przez mieszkańców, którzy już zapełnili pojemnik przeznaczony na baterie - dodaje Lubecka.

Dbając o środowisko

Jak wygląda sprawa dotycząca takiego punktu w naszym mieście? Otóż Gliwice nie wezmą przykładu z Knurowa.

- Nie przewiduje się postawienia punktu elektroodpadów w centrum miasta ze względu na jego ograniczenia oraz walory estetyczne otoczenia. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że sprzęt, który nie zmieści się do otworu, zostanie porzucony przy pojemniku - mówi Łukasz Oryszczak, rzecznik prezydenta Gliwic.

Pozostaje zatem funkcjonujący w Gliwicach przy ul. Rybnickiej Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, w którym mieszkańcy mogą bez opłat oddać swoje elektroodpady. - Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, w przyszłości planuje się budowę kolejnych dwóch - dodaje Oryszczak.

Patrycja Cieślok 
wstecz

Komentarze (4) Skomentuj

 • Ksilaqui 2020-12-16 20:12:01
  Baterie żarówki i mały sprzęt można wyrzucić w każdej biedronce i większości sklepów wielkopowierzchniowych. Ale miasto jest bogate to sobie postawiło, zaraz koło um, żeby było widać jak u nas nowocześnie ekologicznie i bogato, bo gratis tego standu pewnie nie dostali. Dobrze by było żeby im się zainteresował jak śmieciarze sobie radzą z wywozem segregowanych śmieci, bo drugi tydzień próbkę wyrzucić papier i nie mam gdzie bo nie są odbierane
  • Globus pl 2020-12-16 22:30:25
   A co segregacją śmieci. Rodzina się stara i sereguje. Ceny wzrosły a po śmieci przyjeżdża śmieciarka bez segregacji wszystko do jednego kubełka.
 • Adamus 2020-12-16 21:04:41
  Ja już skorzystałem
 • Picie 2020-12-17 08:04:14
  Jade na białym koniu