HUTA ŁABĘDY S.A. podpisała porozumienie w sprawie utworzenia klasy patronackiej.

W miniony piątek w Zespole Szkół Samochodowych im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Gliwicach podpisano porozumienie w sprawie utworzenia w tej placówce edukacyjnej klasy patronackiej HUTY ŁABĘDY S.A.

Dokument z ramienia Miasta sygnowała Ewa Weber, zastępca Prezydenta Gliwic oraz Jacek Płowiec, Dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych, zaś ze strony HUTY ŁABĘDY S.A.: Marek Bar – Prezes Zarządu, Zbigniew Techmański – Wiceprezes Zarządu ds. Handlu i Produkcji oraz Dariusz Gąsior - Członek Zarządu.

W obecnych czasach na rynku pracy, występuje duże zapotrzebowanie na pracowników wykwalifikowanych, posiadających nie tylko wyuczony zawód, ale również doświadczenie. Zauważyła to Ewa Weber.

- Patrząc na rozwój edukacji i możliwość kształcenia, a także realizacji praktyk naszej młodzieży jest to dla nas ważne, że zakłady pracy zgłaszają się z chęcią nawiązania współpracy z naszymi szkołami. Cieszy nas, że kolejna duża firma z piękną historią przystępuje do współpracy – mówiła.

HUTA ŁABĘDY S.A., dynamicznie rozwijające się gliwickie przedsiębiorstwo zdecydowała się na budowę swojej przyszłej kadry pracowniczej, bo jak mówiono na spotkaniu załoga się starzeje, a fachowców nie kształci się w Polsce od dziesięcioleci.

- Przemysł metalurgiczny to dzisiaj gospodarcza przyszłość, a nasza HUTA to marka rozpoznawalna nie tylko w Polsce – przekonywał Marek Bar. - Cały czas dywersyfikujemy swoją działalność, współpraca z Zespołem Szkół Samochodowych ma nam pomóc w uzupełnieniu naszej doświadczonej załogi. Podpisane dzisiaj porozumienie to w pewnym sensie odbudowa szkolenia branżowego, które po różnego rodzaju reformach zanikło w Polsce w latach 90. XX wieku. Dla naszej Spółki to duże wydarzenie, bo ostatni raz uczniów mieliśmy 30 lat temu. Jest też w tym przedsięwzięciu wątek osobisty, bowiem jestem absolwentem samochodówki i mogę o tej szkole mówić wyłącznie w samych superlatywach.

 

Jak ustaliły strony porozumienia kształcenie w zawodzie mechanik-monter maszyn i urządzeń odbywać się będzie w Branżowej Szkole I Stopnia nr 3, wchodzącej w skład Zespołu Szkół Samochodowych. Nauka będzie trwała 3 lata, a uczniowie podpiszą umowy o pracę z HUTĄ ŁABĘDY S.A., w charakterze pracowników młodocianych. Dokument określa realizację kształcenia teoretycznego przez szkołę, natomiast przygotowanie praktyczne będzie odbywało się w całości w HUCIE ŁABĘDY S.A., począwszy od pierwszego do ostatniego dnia trzyletniego cyklu kształcenia. Aktualnie trwa proces rekrutacji do klasy patronackiej, która będzie liczyła 20 osób. Zakończy się ona 20 lipca. Zainteresowanie jest spore i to nie tylko młodych absolwentów szkół podstawowych z Gliwic, ale także z powiatu gliwickiego i miejscowości ościennych.

- W imieniu społeczności szkolnej pragnę podziękować przede wszystkim władzom miasta za sprzyjającą i przychylną atmosferę, która pozwala na uruchomienie klasy o takim profilu w Zespole Szkół Samochodowych. Bardzo serdecznie dziękuję również HUCIE, która zdecydowała się podjąć chyba najtrudniejszego zadania w kształceniu młodych ludzi, czyli praktycznej nauki zawodu – komplementował Jacek Płowiec.

 

Cel przyświecający HUCIE to znalezienie wśród uczniów kandydatów do przyszłej pracy w przedsiębiorstwie. Absolwent szkoły, po jej zakończeniu, będzie przygotowany do realizacji zadań związanych z eksploatacją maszyn i urządzeń, przeprowadzania napraw maszyn i urządzeń, diagnozowanie stanu technicznego maszyn i urządzeń oraz instalacji i uruchomienia urządzeń technicznych na stanowisku pracy.

- Mechanicy-monterzy maszyn i urządzeń to dziś bardzo poszukiwani specjaliści na rynku pracy, którzy nie będą mieli jakichkolwiek problemów ze znalezieniem dobrze płatnego zatrudnienia – dowodził Zbigniew Techmański.
Wtórował mu Dariusz Gąsior. - Jestem przekonany, że absolwenci naszej klasy patronackiej będą świetnie przygotowani do wejścia na rynek pracy. Damy im szerokie możliwości zdobycia doświadczenia podczas praktycznej nauki zawodu. Będzie się od kogo uczyć, mamy pracowników z 30-, a nawet 40-letnim stażem pracy – zapewniał.

 

Warto wiedzieć, że HUTA przygotowała propozycje zachęt dla przyszłych uczniów obejmujących m.in. benefity płacowe, zaopatrzenie w odzież roboczą i inne.

Uczniowie klasy patronackiej otrzymają wynagrodzenie zgodnie z Rozporządzeniem RM z dnia 28.05.1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania i korzystać będą z zasobów pracodawcy. Odpowiednio w klasie pierwszej 350 zł, a w ostatniej 480. Do tego dochodzą również określone nagrody i bonusy świąteczne. Najlepsi absolwenci – jak zapewniał Prezes Bar, będą mogli liczyć na specjalne finansowe wyróżnienia.

Warto podkreślić, że zakończenie kształcenia w Branżowej Szkole I Stopnia nie zamyka uczniom możliwości dalszego uczenia się. Chętni będą mogli kontynuować naukę w dwuletniej Branżowej Szkole II Stopnia i zdobycia tytułu technika mechanika.

***

HUTA ŁABĘDY S.A. jest jednym z czołowych przedsiębiorstw w Gliwicach. W ciągu 175 lat swojej działalności wypracowała pozycję jednego z najbardziej znanych i cenionych w kraju dostawców produktów i usług hutniczych, w szczególności dla branży: górniczej, budownictwa, ciepłownictwa oraz przesyłu mediów palnych.

 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj