Pustostan daje szerokie możliwości zainwestowania. Na powierzchni blisko 2 tys. m kw., przeznaczonej w miejskim planie zagospodarowania pod zabudowę mieszkaniowo-usługową, można wybudować mieszkania, biura, hotel, centrum usługowe.  Ale od dłuższego czasu uporczywie wraca plotka, że powstanie tutaj hipermarket. Pada nawet nazwa konkretnej sieci. Chodzi o firmę Kaufland.
To, że sieć otworzy nowy sklep w Gliwicach jest pewną wiadomością. Firma Spec-Bruk, duże przedsiębiorstwo budowlane z Libiąża, kupiła od Fabryki Drutu plac po sklepie „Tadeusz”. Inwestor nie jest znany z działalności deweloperskiej. Jaki miał cel w zakupie?

Na parceli przy ul. Pszczyńskej 62-64 można zrobić pieniądze. Obszerna, uzbrojona, dobrze skomunikowana - z dostępem do jednej z głównych arterii komunikacyjnych miasta i sąsiedztwem węzła autostradowego, obiecuje spore zyski. Jeszcze przed uporządkowaniem – poprzedni właściciel wyciął  drzewa oraz rozebrał rudery, które kiedyś były mieszkaniami i sklepem meblowym „Tadeusz” - teren wart był ok. 1,7 mln zł. Tyle „zapłaciła”   miastu Fabryka Drutu, rozliczając transakcję nieruchomościami zajętymi na cele publiczne, jak teren z boiskiem Piasta przy ul. Sokoła. Teraz, po doprowadzeniu do ładu, plac najpewniej podrożał.

Poprzedni właściciel terenu przechodził nad tymi informacjami do porządku dziennego – ani nie potwierdzał, ani stanowczo nie dementował. Wody w usta nabrał również nabywca gruntu. Firma Spec-Bruk odmówiła nam informacji o planach zagospodarowania pustostanu. Pozostają domysły.
 
Nowy właściciel nieruchomości przy ul. Pszczyńskiej jest dużą firmą budowlaną. Przedsiębiorstwo, które w początkowym okresie działalności związane było z usługami brukarskimi, obecnie specjalizuje się w usługach planowo-projektowych i robotach ziemnych na dużą skalę, podbudowach, nawierzchniach drogowych i sieciach zewnętrznych. Firma jest silnie obecna na naszym terenie. Z udziałem Spec-Bruku powstały m.in. centra handlowe Europa Centralna i Auchan,  fabryka NGK Ceramics, terminale logistyczne Rossmann w Pyskowicach oraz Tesco (centrum Panattoni) w Gliwicach.

Nie znaleźliśmy jednak informacji, by Spec-Bruk przy tych i innych licznych realizacjach występował też w roli dewelopera. Z jakim zamiarem kupił więc teren w Gliwicach? Jedna z możliwości jest taka, że przedsiębiorstwo, powiązane z rynkiem dużych obiektów komercyjnych, działa w imieniu inwestora, który z jakichś powodów (konkurencja nie śpi) woli pozostać na razie w cieniu.

Powtarzające się uporczywie plotki skierowały naszą uwagę w stronę firmy Kaufland. Jej odpowiedź rzuca więcej światła w sprawie. Na jasno postawione pytanie o ewentualne plany budowy marketu na terenie przy Pszczyńskiej, który należy do Spec-Bruku, biuro prasowe potwierdziło: „w 2018 roku planujemy rozpocząć budowę nowego marketu Kaufland w Gliwicach”. Kropki nad „i”, w sprawie lokalizacji, jednak zabrakło.

Sprawdzając, co słychać w związku z działką przy Pszczyńskiej 64, przypomniało się nam, że niedaleko leży jeszcze jeden wart uwagi pustostan.  Ma podobną historię. Wolny teren między nową siedzibą komisariatu policji pojawił się po  wyburzeniu zrujnowanej kamienicy. Licząca ponad 0,5 tys. m kw. działka należy do gminy. I być może różnica w osobie właściciela sprawiła, że gdy prywatny teren już dał zarobić, miejski wciąż czeka na wystawienie pod młotek.   

Adam Pikul


wstecz

Komentarze (6) Skomentuj

 • Ech 2018-03-23 09:06:13
  Ważne, że w naszej przestrzeni będzie kolejny "obcy" market. Na Koperniku przy Obrumie budują Lidla, tak, że kto jeszcze na Koperniku przetrwał Biedronkę - z małych handlowców, będzie miał okazję upaść. Władza, ta czy inna.....
 • olka 2018-03-23 11:51:48
  Ja się cieszę, lubie tę sieć sklepów, a jeszcze jej w Gliwicach nie ma.
 • pracodawca Frankiewicza 2018-03-23 15:28:46
  Proceder "fortuna za grosze" kwitnie nada; Warto przeczytac: http://gliwice.naszemiasto.pl/archiwum/fortuna-za-grosze,895820,art,t,id,tm.html
 • Krzysztof Sobutka 2018-03-26 18:40:25
  Droga Redakcjo, czy zacytowane niżej zdanie oznacza, że na tej działce nie można postawić takiego marketu? (Kauflanda) "Na powierzchni blisko 2 tys. m kw., przeznaczonej w miejskim planie zagospodarowania pod zabudowę mieszkaniowo-usługową, można wybudować mieszkania, biura, hotel, centrum usługowe."
 • miszkaniec 2018-03-27 09:23:26
  Ja mieszkam obok, i nie chce marketu. zamiast postawić tam domy to będzie market. Zamiast ciszy- szum klimatyzacji i warkot samochodów. Ruch wzrośnie. Zobaczcie na te 2 bloki na jasnej. Widok z okna, balkonu na market-wow szczyt marzeń. Wartość tych mieszkań zmaleje.
  • MIESZKANIEC 2018-10-29 10:45:04
   Raczej wartość mieszkań wzrośnie skoro wybudują taki Market.