Wyposażenie sypialni, czy karoseria samochodu, to jedne z ciekawszych przedmiotów znalezione przez mieszkańców oraz przyjezdnych, którzy zakasali rękawy i posprzątali teren zbiornika Pławniowice. 
To były prawdziwe wiosenne porządki na plaży w Niewieszy, w zaledwie kilka godzin akcji – zebrali kilka ton śmieci. Wody Polskie już po raz drugi zorganizowały wielkie sprzątanie terenu wokół zbiornika wodnego Pławniowice. Chętnych, którym leży na sercu dobro przyrody, a także ład i porządek miejsc, z których chętnie korzystają - nie brakowało. Wielkie sprzątanie odbyło się w ramach kampanii społecznej PGW Wody Polskie „Wody To Nie Śmietnik”. 

Śmiecą mniej?  

Cyklicznie organizowane akcje sprzątania miejsc wypoczynku w powiecie gliwickim, które zaniedbali inni użytkownicy - stają się powoli tradycją, podobnie jak niechlubną kwestią jest w dalszym ciągu wyrzucanie zalegających rzeczy z domu w miejsca, w których nie powinny się nigdy znaleźć. Podczas sprzątania znaleziono takie unikaty jak: stary sprzęt AGD, fragmenty karoserii samochodowej, pozostałości po majówkowym grillu, czy opony samochodowe, jednak to nie wszystko, bowiem do najcenniejszych okazów zalicza się znalezione wyposażenie sypialni, a mowa o starym łóżku, materacu, czy elementach garderoby, której zdecydowanie środowisku wodnemu nie są do niczego potrzebne. Jak zauważa Linda Hofman, rzecznik prasowy PGW Wody Polskie, RZGW w Gliwicach - Kampanie społeczne przeprowadzone z regularną częstotliwością przemawiają do świadomości mieszkańców oraz przyjezdnych, jednak w dalszym ciągu jest bardzo wiele do zrobienia w tym zakresie. Przeprowadzenie po raz kolejny kampanii społecznej nie jest wystarczające, a co ważne muszą temu służyć skomasowane działania. Warto zwrócić uwagę na to, że w tym roku odpadów wydaje się być zdecydowanie mniej, aniżeli w roku poprzednim. Dowodzi to temu, że w ciągu zimy tych odpadów na teren zbiornika Pławniowice trafiło mniej, co jest dobrym sygnałem – podkreśla. Zapełniono kilka kontenerów, co przekłada się na kilka ton śmieci.

Przyjemne z pożytecznym 

Sprzątanie zbiornika połączone zostało z pokazem sprzętu służb ratowniczych oraz licznymi atrakcjami dla najmłodszych. Wody Polskie w Gliwicach planują już kolejną akcję, jednak tym razem na zakończenie wakacyjnego sezonu, by uporządkować miejsce po letnim wypoczynku.

Patrycja Cieślok