Lekarz ortopeda zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób i urazów narządów ruchu. Oznacza to, że ortopedia obejmuje nie tylko nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu kostnego, ale również więzadeł, stawów, mięśni ścięgien, a nawet nerwów. Z jakimi schorzeniami najczęściej zgłaszają się pacjenci do gabinetów ortopedycznych?

Choroby narządu ruchu

Ortopedia to dziedzina medycyny obejmująca leczenie wszelkiego rodzaju schorzeń układu ruchu, w tym wrodzonych i nabytych wad postawy, zmian zwyrodnieniowych, jak również stanów zapalnych w obrębie stawów, kości i nerwów wchodzących w skład układu ruchu. Ortopedzi zajmują się również diagnostyką chorób nowotworowych w obrębie układu kostno-mięśniowego oraz schorzeń uwarunkowanych genetyczne.

Jakie choroby najczęściej leczymy u ortopedy?

Według statystyk najczęstszym powodem wizyt polskich pacjentów w gabinetach ortopedycznych są choroby kręgosłupa. Są to zwykle zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa spowodowane wadami postawy lub nieprawidłowo leczonymi urazami. Wrodzone lub nabyte wady postawy, takie jak skolioza, lordoza i kifoza, a także płaskostopie czy koślawy paluch to równie częste schorzenia, z jakimi zgłaszają się pacjenci. Ortopedia obejmuje ponadto leczenie zmian w układzie ruchu wynikających z przeciążenia – zaliczyć tu można np. łokieć tenisisty lub zespół cieśni nadgarstka. Pacjenci po przebytych urazach, takich jak złamania, zwichnięcia, skręcenia oraz osoby z wadami wrodzonymi – np. dysplazją stawu biodrowego – również powinni znajdować się pod stałą opieką lekarza ortopedy. Częstym schorzeniem są ponadto zwyrodnienia i urazy w obrębie stawu kolanowego, np. uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego. Jaki jest najskuteczniejszy sposób jej leczenia? Aby się tego dowiedzieć, należy przeczytać artykuł: „Rekonstrukcja ACL – na czym polega i czy pozwala dojść do sprawności?”.

Jak przebiega wizyta u ortopedy?

Na początku lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Uwzględnia on przebyte choroby oraz urazy. Jeśli chory posiada wyniki badań obrazowych (np. zdjęcia rentgenowskie), dobrze, by zabrał je ze sobą. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu przechodzi do badania. Jeśli jest to wskazane, może też zlecić wykonanie nowych zdjęć rentgenowskich, USG lub rezonansu magnetycznego. O ile w przypadku urazów diagnostyka jest raczej prosta, z chorobami zwyrodnieniowymi nie będzie już tak łatwo – może to być proces bardziej skomplikowany i długotrwały. Wynika to z faktu, że bardzo często tym schorzeniom towarzyszą nieswoiste objawy, takie jak np. drętwienie kończyn lub szumy uszne.

Leczenie ortopedyczne

Metody leczenia schorzeń ortopedycznych są uzależnione od rodzaju choroby. Najczęściej stosuje się kurację farmakologiczną mającą na celu złagodzenie bólu oraz stanów zapalnych. Kolejnym etapem może być skierowanie pacjenta na rehabilitację obejmującą np. masaże, ćwiczenia korekcyjne lub laseroterapię. Możliwe jest również stosowanie metod zachowawczych, czyli np. czasowe unieruchomienie poprzez stosowanie opatrunków lub ortez. Ostatecznością jest ingerencja chirurgiczna, która wiąże się z ryzykiem powikłań, a także często długotrwała rehabilitacją, która umożliwi powrót do pełnej sprawności. W znalezieniu sprawdzonego lekarza ortopedy, cieszącego się nienaganną opinią, pomoże wygodna wyszukiwarka dostępna na stronie tourmedica.pl.

Fachowa opieka ortopedyczna i prawidłowe leczenie wszelkiego rodzaju schorzeń pomogą wrócić do pełnej sprawności oraz cieszyć się życiem bez bólu i ograniczeń ruchowych.

Materiały partnera

L
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj