Rynek odżywek i suplementów diety, szczególnie dedykowanych kulturystom i sportowcom innych dyscyplin oferuje ogromne ilości rozmaitych produktów. Jakie rodzaje odżywek i suplementów możesz znaleźć w sklepach internetowych i stacjonarnych i co oznacza przynależność suplementu do danej grupy?

Czym są suplementy diety?

Pomimo, iż spotkać można się z bardzo różnymi  definicjami odżywek i suplementów, prawidłowa i obowiązująca definicja znajduje się w treści Ustawy i bezpieczeństwie żywności i żywienia. Inne są poniekąd radosną twórczością.

Zgodnie ze wspomnianą ustawą są to środki spożywcze, które stanowią źródło witaminskładników mineralnych lub innych substancji, które mają wykazywać efekt odżywczy lub inny efekt fizjologiczny na organizm człowieka. Jednocześnie wyraźnie zaznacza się, że suplementy nie mogą charakteryzować się działalnością leczniczą - mogą oczywiście wspomagać regenerację sportowca, działać odżywczo, wspierać maksymalizację wydolności, rozbudowę masy mięśniowej i inne aspekty, lekiem być jednak nie mogą.

Jednocześnie ustawodawca wymaga stworzenie możliwości dawkowania - pod niemal dowolną postacią - kapsułek, tabletek, drażetek, proszków, płynów.

Czy każda odżywka i suplement diety daje takie same efekty?

Jak nietrudno się domyślić - oczywiście nie. Stąd mnogość środków na rynku. Tysiące środków dedykowane są odmiennym grupom odbiorców, ich wpływ na organizm również jest odmienny, podobnie jak różne są potrzeby poszczególnych organizmów.

Kategorie suplementów w sklepach z odżywkami

Sklepy z odżywkami i suplementami zazwyczaj kojarzą nam się z suplementami dla sportowców, tymczasem oferta zazwyczaj jest istotnie szersza i obejmuje także przeciętnych członków populacji. Postaram się przybliżyć najpopularniejsze kategorie z jakimi możesz się spotkać:

  • zastępniki posiłków - należą tu zazwyczaj płynne lub w formie proszku odżywki stanowiące miks różnych makroskładników - białka, tłuszczu i węglowodanów, niejednokrotnie z dodatkiem witamin i minerałów, czasem także błonnika. Jedna z najpopularniejszych grup odżywek dla sportowców, choć i "Kowalski" może z powodzeniem je stosować w sytuacjach kiedy potrzebuje wygodnej, lekkiej i szybkiej formy dostarczenia składników odżywczych
  • odżywki wysokobiałkowe, stanowiące wyizolowane proteiny, inaczej odżywki białkowe. Z niewielką zawartością węglowodanów i tłuszczów, czasem z dodatkiem kreatyny, czy większą zawartością poszczególnych aminokwasów (np. bcaa)
  • żywność dla sportowców - batony, żele węglowodanowe, przekąski, galaretki i inne - w założeniu dla sportowców, ale stosowane i przez innych
  • odżywki przedtreningowe - najczęściej zawierające substancje pobudzające (jak np. kofeina oraz tzw pompery zwiększające pompę mięśniową (np. arginina, cytrulina, azotany)
  • regeneratory stawów - mające za zadanie wsparcie odżywienia struktur stawowych i maksymalizować ich tempo regeneracji. Często znajdziemy tu glukozaminę czy rozmaite ekstrakty roślinne
  • suplementy ergogeniczne, dedykowane osobom uprawiającym sporty różnych dyscyplin, nazywane też suplementami diety dla sportowców - do najskuteczniejszych i najlepiej przebadanych należy kreatyna (creatine), kofeina, azotany, glicerol, dwuwęglan sodu oraz beta alanina
  • suplementy witaminowo-mineralne, zazwyczaj albo pojedyncze witaminy (np. d3) lub składniki mineralne albo kompleksy witamin i minerałów, często z dodatkami ekstraktów lub innych substancji biologicznie aktywnych pochodzących z roślin, m.in. z  żeń szenia. Ich suplementacja wydaje się być najbardziej rozpowszechniona

O tym, które produkty mogą wesprzeć Twój proces treningowy lub starania żywieniowe musisz zadecydować samodzielnie, pamiętaj jednak by nie brać od razu wszystkiego co wpadnie Ci w ręce - zadaniem suplementacji jest uzupełnianie, a nie zastępowanie zdrowej diety i stylu życia.

Materiał partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj