Budowa własnego domu to marzenie wielu rodzin. Rodziny wielodzietne powinny skoncentrować się na domach, w których każdy będzie mógł cieszyć się swoją własną przestrzenią. O czym należy pamiętać budując dom dla rodziny wielodzietnej?
Jakiej wielkości powinien być dom dla rodziny wielodzietnej?

Duża rodzina to duże wyzwanie. Zaprojektowanie domu również nie jest łatwe. Istnieje zasada, która mówi, że dom dla rodziny wielodzietnej powinien mieć tyle pomieszczeń, ilu jest domowników. Wielu ekspertów jest przekonanych, że dom dla 5 - 6 osobowej rodziny powinien mieć około 150 – 180 metrów. Bardzo ważna jest aranżacja wnętrza. Inaczej będzie wyglądał dom dla rodziny wielopokoleniowej, inaczej dla rodziny z 4 dzieci, a jeszcze inne wymagania ma rodzina, w której rodzic pracuje w domu.

Na przestrzeni 150 metrów warto wygospodarować tyle pokoi, ilu jest członków rodziny. Bardzo ważne jest, by każdy domownik miał swój kat, w którym będzie mógł odpocząć i spędzić kilka chwil w samotności. Osoby, które pracują w domu powinny również zadbać, by znalazł się w nim gabinet, w którym będzie można pracować w ciszy i odosobnieniu.

Dom dla rodziny wielodzietnej powinien być wyposażony w więcej niż jedną łazienkę. Bardzo ważna jest również strefa wspólnego wypoczynku. Salon oraz jadalnia koniecznie muszą swobodnie mieścić wszystkich domowników. Pokoje nie muszą mieć imponującego metrażu. Korzystniej jest, gdy będzie ich więcej, niż gdyby miały być większe, ale nie starczyłoby przestrzeni dla każdego z osobna.

Dom parterowy, z poddaszem czy piętrowy?

Wybierając projekt domu dla dużej rodziny warto zadbać, by był on funkcjonalny i dostosowany do indywidualnych potrzeb. Takie projekty można znaleźć na https://www.mgprojekt.com.pl.

Dom parterowy z poddaszem użytkowym sprawdzi się dla rodziny wielodzietne, w której są starsze dzieci. Warto pamiętać, że schody mogą być bardzo dużym wyzwaniem i jednocześnie niebezpieczeństwem dla maluchów.

Użytkowe poddasze jest bardzo wygodne, gdyż pozwala na wyraźne oddzielenie strefy wspólnej domu od sypialni. Takie rozwiązanie gwarantuje dużą intymność oraz swobodę.

Dom parterowy dla rodziny wielodzietnej to również ciekawe rozwiązanie. Jego największą zaletą jest duża możliwość rozbudowy. Dom można powiększyć w razie konieczności dobudowując pokoje na parterze. Innym rozwiązaniem, które sprawdzi się na wąskiej działce, jest podniesienie dachu i wygospodarowanie dodatkowych pokoi na poddaszu. Największą zaletą domów piętrowych jest ich niewielka powierzchnia zabudowy na działce. Dzięki temu idealnie nadają się na działki, które są wąskie lub małe. Jest to również bardzo dobre rozwiązanie dla rodzin, które chcą wydzielić piętro dla dzieci, a parter pozostawić do wspólnego użytku.

Ile kosztuje budowa domu dla dużej rodziny?

Koszt budowy domu dla rodziny wielodzietnej nie jest niski. Nie znaczy to jednak, że musi to być dom, który jest bardzo kosztowny. Koszt budowy domu w 2021 roku to około 4 850 – 6 000 zł/ m2. Dlaczego jest tak duża rozbieżność cenowa? Budowa domu to duże wyzwanie nie tylko finansowe, ale przede wszystkim logistyczne. Wybierając dom dla rodziny wielodzietnej można skoncentrować się na mniejszym metrażu. Koniecznie jednak należy zadbać o jego funkcjonalność. Cena metra budowy domu jest uzależniona w dużej mierze od materiałów wykończeniowych, które zostaną wykorzystane. Glazura, terakota czy panele o niższym standardzie wpłyną na koszt budowy domu. Są to elementy wykończenia, na których można szukać oszczędności.

Nie warto jednak obniżać kosztów budowy domu stosując okna, drzwi czy materiały hydrauliczne i elektryczne niskiej jakości. Może się to okazać wyłącznie pozorną oszczędnością, która za kilka lat zmusi właścicieli do kosztownych napraw.

Warto również pamiętać, że od 2021 roku zmieniły się wymagania termoizolacyjne, co również ma wpływ na koszt budowy domu. Warto jednak zadbać o dobrą izolację domu, gdyż jest to oszczędność, która będzie widoczna w miesięcznych kosztach utrzymania. Inwestycja w panele fotowoltaiczne, pompę ciepła czy kotły na pelet podwyższą koszt inwestycji, ale w ostatecznym rozrachunku mogą okazać się dużą oszczędnością.

materiał partnera
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj