Z roku na rok wiosna przychodzi coraz wcześniej a wraz z nią – konieczność podjęcia prac polowych. Jeśli o konserwację maszyn i urządzeń zadbaliśmy przed zimową przerwą, wówczas wystarczy sprawdzenie, czy wszystkie układy działają bez zarzutu. Jeśli jednak pod nawałem obowiązków zdecydowaliśmy się odstawić urządzenia na postój bez dokonania potrzebnych napraw, to mamy ostatni moment, aby o to zadbać. Sprawdź, jak zweryfikować stan ciągnika, kombajnu i innych maszyn, aby nie doświadczyć niemiłej niespodzianki.

Czyszczenie i konserwacja

Awarie sprzętu rolniczego powstałe końcem poprzedniego sezonu albo podczas zimowej przerwy w eksploatacji, wymagają bezwzględnie naprawy przed nadejściem wiosny. Aby jednak w ogóle rozpocząć przegląd i wytropić usterki, trzeba najpierw zająć się oczyszczeniem maszyn.

Oczywiście najlepszą praktyką jest umycie ciągnika, kombajnu i innego sprzętu jeszcze przed odstawieniem ich na kilkumiesięczny postój. Jeśli jednak z jakiegoś powodu zaniechaliśmy tych czynności albo dostrzegamy, że wykonane były one niedokładnie, należy zrobić to przed pierwszym wyjazdem w pole.

Do mycia sprzętu rolniczego używamy po prostu wody albo sprężonego powietrza. Jeśli chcemy zastosować środki chemiczne, wybierajmy te o specjalnym przeznaczeniu, aby mieć pewność, że nie uszkodzą one istotnych elementów i nie wpłyną negatywnie na ich funkcjonowanie.

Dosyć często dochodzi do sytuacji, gdy wiosną odkrywamy, iż ostatnie mycie pojazdu przed zimą spowodowało skorodowanie miejsc nie dość dobrze osuszonych. Szczególnie narażone są łożyska, ale także elektronika, która po zalaniu nie będzie funkcjonować prawidłowo. W sklepie internetowym blaut-rol.pl znajdziesz części zamienne potrzebne do szybkiej i skutecznej naprawy.

Ostatnim elementem wczesnowiosennej konserwacji jest przesmarowanie ciągnika, kombajnu i innych maszyn. Pamiętajmy, aby nie robić tego „na oko”, ale zgodnie ze schematem. W nowszych, bardziej osłoniętych modelach, smarowanie ręczne może nie wystarczyć i konieczne jest skorzystanie ze smarownicy elektrycznej lub pneumatycznej.

 

Uzupełnienie płynów, wymiana filtrów

Wszystkie płyny eksploatacyjne w maszynach wymagają regularnej wymiany. Po zimie może się okazać, że ich poziom spadł poniżej bezpiecznej granicy. Zweryfikuj stan płynów w układzie chłodniczym, hamulcowym i silnikowym. Dokładnie obejrzyj ciągnik czy kombajn na zewnątrz oraz od strony silnika, aby wykluczyć nieszczelność i przecieki. Nie zapominaj, że olej silnikowy i przekładniowy trzeba wymieniać co najmniej raz w roku, a płyn chłodniczy – raz na trzy lata. Oleje przekładniowe najczęściej nie wymagają wymiany po zimie. Jeśli dysponujesz nowszym modelem pojazdu, należy uzupełnić także czynnik w klimatyzacji oraz odgrzybić układ.

Paliwo, które pozostało w zbiorniku na zimę, w ujemnych temperaturach może się rozwarstwić. Wytrąci się wówczas woda lub parafina, a odpalenie pojazdu będzie utrudnione lub wręcz okaże się niemożliwe. To dlatego przed rozpoczęciem sezonu należy wymienić filtr paliwa. Z kolei filtry powietrza i kabinowe wymagają co najmniej przedmuchania sprężonym powietrzem, a jeśli są mocno zanieczyszczone – je również czeka wymiana. Komplet filtrów do kombajnów znajdziesz na https://www.blaut-rol.pl/czesci-do-kombajnow/. W sklepie dostaniesz także części zamienne do innych pojazdów i maszyn rolniczych.

 

Przegląd ciągnika i kombajnu – na co zwrócić uwagę?

Sprawność techniczna maszyn i pojazdów rolniczych jest kluczowa dla dobrego, terminowego rozpoczęcia sezonu. To dlatego po dokładnym oczyszczeniu i umyciu oraz uzupełnieniu płynów eksploatacyjnych, warto dokonać metodycznego sprawdzenia wszystkich układów. Zajmie to trochę czasu, ale zaoszczędzi nam wielu kłopotów, jakie pojawiają się, gdy w trakcie użytkowania wychodzi na jaw przeoczona awaria. Dodatkowo jeśli postępujemy zgodnie z ustalonym schematem, weryfikacja może przebiegać sprawnie i bez zbędnej zwłoki.

Sprawdź ciśnienie w oponach i stan naładowania akumulatora wraz z poziomem elektrolitu. Oceń wizualnie, czy zniszczeniu nie uległy nieosłonięte przewody. Dopiero później przeprowadź testy wszystkich podzespołów: instalacji hydraulicznej, pneumatycznej i elektrycznej wraz z układem oświetlenia, a także hamulców oraz skrzyni biegów. Wszelkie dostrzeżone nieprawidłowości warto naprawiać na wczesnym etapie, korzystając z przystępnych cenowo i dobrych jakościowo części zakupionych na stronie profesjonalnego sklepu internetowego dla rolników https://www.blaut-rol.pl/czesci-do-ciagnikow/.

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj