Właściwe upięcie firan oraz zasłon potrafi powiększyć wnętrze optycznie, a także dodać mu elegancji i charakteru. Ta z pozoru błaha czynność dekoracyjna pomaga nadać mu indywidualnego charakteru i klasy. Ozdabiając okno w mieszkaniu należy więc zwrócić uwagę nie tylko na sam materiał, z którego wykonane zostały firany i zasłony, ale również na sposób ich upięcia. Sprawdź więc w jaki sposób można zawiesić firanki w oknie.

Tradycyjne żabki

Oczywiście najbardziej klasyczną metodą wieszania firan jest ich upięcie przy pomocy znajdujących się na karniszu żabek. Można tutaj zastosować kilka technik dekoracyjnych, chociażby puścić tkaninę luźno, efektywnie ją zmarszczyć lub dodatkowo podpiąć ozdobnymi chwostami. Aby całość dobrze się prezentowała, należy dostosować wybrany sposób do wielkości okien oraz charakteru pomieszczenia. Elegancko i długie mocno umarszczone firanki nie sprawdzą się w kuchni z małym oknem.

Firanki mogą zostać przypięte dzięki tradycyjnym żabkom, jak i takim, które wyposażone są w specjalne haczyki.  Zawiesza się je bezpośrednio na danej tkaninie, po czym przymocowuje je się do kółek znajdujących się już na karniszu. Upięcie tkaniny klasycznymi żabkami wymaga już jednak poświęcenia nieco więcej czasu i energii.

Szelki oraz kółka - opcje dla wygodnych

Wieszanie dekoracji okiennych przy pomocy szelek jest  inną znaną metodą upinania. Wystarczy bowiem jedynie założyć wybraną dekorację na szelkach na zamocowany już karnisz. I aranżacja gotowa.

Ponadto, szelki można swobodnie przesuwać po całej długości karnisza. Warto również zauważyć, że niektóre modele posiadają specjalne troczki z których można zawiązać efektywne kokardy tworzące szelkę.

Metalowe kółka nazywane również przelotkami nabite są bezpośrednio w firanki lub zasłony, to najprostszy i najpopularniejszy sposób wieszania na karniszu. Tego typu dekoracja dedykowana jest każdemu rodzajowi tkanin i pozwalają na stworzenie pięknych falowanych stylizacji.

Flexy

Flexy są nowoczesnym sposobem, który coraz częściej wybierany jest przez Klientów. Pozwalają one zachować idealne marszczenie się tkaniny - nawet po praniu czy zdjęciu zasłony. Zawieszone firany i zasłony do sypialni wyglądają niesamowicie pięknie i stylowo. Trzeba mieć jednak na uwadze iż rozwiązanie to stosowane jest tylko do karniszy w formie szyny.

Taśmy marszczące, czyli efektywne fałdowanie tkanin

Z pewnością największe wrażenie robią jednak firany i zasłony, które zostały efektownie pomarszczone. Aby osiągnąć taki rezultat trzeba zamocować materiał przy użyciu taśm systemowych. Pozwalają one na równomierne rozłożenie fałdów w proporcjach, na przykład 1:3 albo 1:2.

Okno to nie tylko element architektoniczny, zapraszający do wnętrza światło i słońce. To także doskonała przestrzeń do ekspozycji pięknych tkanin i dodatków. Pamiętajmy zatem, że okienna stylizacja może stać się kropką nad ‘i’ w każdym pomieszczeniu. Nawet w tym najbardziej minimalistycznym.

Materiały partnera


wstecz

Komentarze (0) Skomentuj