Ważnym punktem inauguracji roku akademickiego w Centrum Edukacyjno-Kongresowym było podpisanie porozumienia o współpracy między Politechniką Śląską a Inspektoratem Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych, dotyczącego współpracy na rzecz rozwoju technologicznego Sił Zbrojnych RP. Umowę sygnowali rektor prof. Arkadiusz Mężyk oraz płk Sławomir Augustyn.
Obie instytucje zamierzają wymieniać się doświadczeniami z obszaru technologii mających podwójne zastosowanie – cywilne oraz wojskowe. Planowane jest wzajemnie świadczenie usług eksperckich i organizacja przedsięwzięć promujących rozwiązania naukowo-techniczne.

Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych w Warszawie jest jednostką organizacyjną MON. Zajmuje się identyfikowaniem innowacyjnych technologii w celu ich implementacji do systemów uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Celem jego działalności jest także inicjowanie oraz nadzorowanie projektów badawczych i rozwojowych, ukierunkowanych na wdrożenie do sprzętu wojskowego nowych technologii.

Z kolei na Politechnice Śląskiej od 2010 roku działa Centrum Zaawansowanych Technologii Bezpieczeństwa i Obronności, którego jednym z głównych zadań jest koordynacja prac naukowo-rozwojowych i wdrożeniowych, realizowanych na rzecz przemysłu obronnego.

W inauguracji uczestniczył minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
– Politechnika Śląska to jedna z najdynamiczniej rozwijających się uczelni technicznych w Polsce w ostatnich latach – mówił. – Chciałbym bardzo serdecznie pogratulować osiągnięć i podziękować  przedstawicielom politechniki, którzy uczestniczyli w pracach nad nową ustawą o nauce i szkolnictwie wyższym.

Z kolei rektor podkreślił, że jest dumny z 72 lat tradycji. 
– Przyjęliśmy nową strategię na lata 2016-2020 i konsekwentnie ją realizujemy. Intensywnie rozwijamy współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz uczelniami z kraju i zagranicy. Zwiększamy także aktywność w zakresie popularyzacji nauki i działań na rzecz rozwoju regionu.

Kulminacyjnym momentem była immatrykulacja. Najlepszym ubiegłorocznym absolwentom wręczono medale Omnium Studiosorum Optimo, a wykład inauguracyjny wygłosił prof. Lucjan Swadźba z wydziału inżynierii materiałowej i metalurgii.
  
Na Politechnice Śląskiej uczy się obecnie 21,5 tys. studentów, w tym 15 tys. na studiach stacjonarnych. W roku akademickim 2017/2018 naukę na I roku  rozpoczęło natomiast 5,5 tys. osób, w tym 4126 stacjonarnie. 



Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj