Gdy zima za progiem, na termoizolację budynku może być już za późno. Szkoda, bo wszelkie działania zmierzające do ochrony przed ucieczką ciepła mają co najmniej dwie zalety – są korzystne dla środowiska oraz dla naszych kieszeni. Co możemy zrobić dla klimatu zanim zdecydujemy się na poprawę izolacyjności budynku, pozbycie się uciążliwych mostków termicznych, a być może nawet wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to ogrzewania pomieszczeń?

Nie ma wątpliwości, że dobra izolacja termiczna to podstawa. Do tego celu najlepiej jest wybrać ekologiczne materiały izolacyjne, takie jak wełna mineralna lub wełna celulozowa. W ocieplonym już domu, lub gdy ze względu na porę roku na termoizolację jest już za późno, istotną rolę odgrywa to, w jaki sposób ogrzewamy pomieszczenia. W Gliwicach duża część budynków podłączona jest do ciepła systemowego, co właścicielom lokali ściąga z barków odpowiedzialność za to czym palą. Jeśli jednak mieszkają w domach korzystających z pieców opalanych paliwem stałym, ważne jest, aby korzystali z certyfikowanych źródeł i pieców o wysokiej efektywności. To pozwoli ogrzać dom w bardziej ekologiczny sposób.

Jeszcze kilka dekad temu zimą kaloryfery odkręcone były na maksymalny zakres, a dla dopływu świeżego powietrza w tym samym czasie okna otwierano na rozcież. Dziś jest to już nie do pomyślenia. Z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia, należy zdecydowanie zmniejszać temperaturę w kaloryferze, zawsze kiedy jest to możliwe i uzasadnione. Tak warto postępować np. w nocy lub wtedy, kiedy nikogo nie ma w domu. Dobrze jest korzystać z programowalnych termostatów, aby dostosować temperaturę do potrzeb.

Ochrona przed ucieczką ciepła przez szczeliny i nieszczelności jest także kluczowa. Niektóre większe instytucje i placówki wykonują audyt energetyczny, aby zidentyfikować obszary, które wymagają uszczelnienia, i dokonują odpowiednich napraw. W naszych domowych warunkach warto przede wszystkim zadbać o energooszczędne okna lub w ostateczności uszczelnić je dostępnymi na rynku taśmami. Jeśli planowany jest remont, dobrze jest zastanowić się nad zainstalowaniem szyb niskoemisyjnych (Low-E), które zmniejszają ilość ciepła przepuszczanego przez okna.

Jeśli jesteśmy ciepłolubni, pamiętajmy, że możemy zadbać o komfort… ubierając się cieplej. Każda warstwa ubrania może nam pomóc czuć się przyjemnie nawet w obniżonej o stopień – dwa temperaturze.

Duże powierzchnie okien mogą (choć w przypadku nowoczesnych rozwiązań często tak nie jest) stanowić drogę do ucieczki ciepła. W takich sytuacjach pomocne są zasłony i rolety, które pełnią rolę dodatkowej warstwy izolacji. Nawet w nocy, gdy wszędzie panuje ciemność, warto jest zasłonić okna, aby zatrzymać ciepło wewnątrz.

Dobrą praktyką, która powoli wchodzi nam w krew, jest wybieranie takich urządzeń elektrycznych (w tym również grzewczych), które charakteryzują się niskim zużyciem energii i wysoką sprawnością energetyczną. Dziś każdy rozumie, jak ważne jest świadome korzystanie z energii i ograniczanie jej zużycia.

Nie zapominajmy, że zachowanie ciepła w domu zimą nie tylko obniża rachunki za energię, ale także pomaga chronić środowisko. Przejście na bardziej ekologiczne rozwiązania i świadome korzystanie z energii to istotne kroki w kierunku zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska życia.

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj