Zakończyły się XVIII Międzynarodowe Mistrzostwa Śląska Kobiet w Boksie Olimpijskim, które przez cały miniony tydzień rozgrywane były w Hali Jasna 31 w Gliwicach. Wzięło w nich udział 159 zawodniczek z 11 państw. Wśród nich nie zabrakło uczestniczek igrzysk olimpijskich, medalistek mistrzostw świata i Europy.

Gliwickie zawody są jedną z trzech imprez pięściarskich organizowanych w Polsce a wpisanych do kalendarza Europejskiej Federacji Boksu. To sprawia, że ich ranga przewyższa nawet mistrzostwa Polski! Ojcem chrzestnym tego turnieju jest Henryk Wilk, wiceprezes GUKS Carbo, który od pierwszej edycji dba o to, by stał on na jak najwyższym poziomie. Organizatorem tego wydarzenia oprócz gliwickiego klubu były: Polski Związek Bokserski oraz Śląski Związek Bokserski. Patronat nad imprezą objął prezydent Gliwic Adam Neumann, który razem z małżonką na żywo oglądał walki finałowe seniorek.

Pierwsze eliminacyjne pojedynki stoczono już w poniedziałek. We wtorek natomiast oficjalnie turniej otworzyła wiceprezydent Gliwic – Aleksandra Wysocka. W tym dniu na ring wyszły dwie zawodniczki Carbo. Niestety, zarówno Anna Olczak, jak i Julia Jeleniewska musiały uznać wyższość rywalek. Przypomnijmy, że obie pięściarki to medalistki mistrzostw Polski. To świadczy jednak o tym, że wysoki jest poziom tego turnieju.

Pierwsze pojedynki finałowe odbyły się w czwartek. Wtedy o medale walczyły kadetki. Mistrzyniami Śląska w tej kategorii zostały: Gabriela Wawszczyk, Maloe Teresi (FRA), Zuzanna Gołębiewska, Michalina Kotyza, Vilde Nostdahl (NOR), Martyna Jarząbek, Yelizavieta Sytnyk (POL) oraz Civien Kapcsos (HUN),

To był przedsmak tego, co liczni kibice mogli zobaczyć w piątek, kiedy do walk o tytuły mistrzowskie przystąpiły juniorki. Poziom poszczególnych pojedynków był bardzo wysoki, bo walczyły już reprezentantki swoich państw. Finały zdominowały Irlandki. Aż pięć zawodniczek z Zielonej Wyspy odebrały złote medale i puchary za zwycięstwo. Mistrzyniami Śląska w kategorii junior zostały: Tiffany Spencer (IRL), Katie O'keefe (IRL), Laura Horvath (HUN), Niamh Keogh (IRL), Natalia Fraściszewska (IRL), Katrin Ivanovova (IBAC), Aleksandra Jankowiak, Gabrielle Mongan (IRL), Amelia Kostrzewa, Amber Moss Birch (ENG), Zsofia Szira (HUN).

Sobota była ostatnim dniem zawodów. Finałowe pojedynki stoczyły seniorki. W poszczególnych kategoriach wagowych triumfowały: Nicole Durikova (SVK), Alua Balkibekova (KAZ), Ivy Jane Smith (ENG), Sandra Drabik (POL), Viktoriya Grafeyeva (KAZ), Lucy Kings Wheatley (ENG), Sacha Hickey (ENG), Emilie Sonvico (FRA), Madina Nurshayeva (KAZ), Oliwia Toborek (POL), Martyna Jancelewicz (POL), Agata Kaczmarska (POL).

- Do turnieju zgłosiło się 200 zawodniczek, ale część nie otrzymała na czas wiz. Wojna na Ukrainie też miała wpływ na frekwencję, bo zabrakło zawodniczek z tego kraju, a wcześniej zawsze do nas przyjeżdżały. Jesteśmy jednak bardzo zadowoleni z poziomu turnieju. W finałach walczyły w zasadzie same medalistki mistrzostw Polski, Europy, a nawet świata. Te bardziej doświadczone przyjeżdżają do Gliwic, by moc sprawdzić się z mocnymi przeciwniczkami, a te młodsze by zdobywać cenne, turniejowe doświadczenie, które na pewno zaprocentuje – podsumowuje Henryk Wilk.

 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj