Od 1 września obowiązuje przyjęta przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwała antysmogowa. Nowa regulacja prawna dotyczy wszystkich użytkowników kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe, niezależnie od ich przeznaczenia. Zakazuje ona używania mułu, flotu, węgla brunatnego i wilgotnego drewna. 
Przepisy zobowiązują ponadto mieszkańców, by w przypadku montażu urządzeń na paliwo stałe w nowych budynkach instalowali jedynie kotły spełniające określoną klasę lub wymogi ekoprojektu. 

Dla pozostałych kotłów, niespełniających norm emisyjnych, zamontowanych przed 1 września 2017 r., wprowadzono daty graniczne ich wycofywania. Najstarsze (powyżej 10 lat) muszą zostać zdemontowane do końca 2021, a te poniżej pięciu lat od daty produkcji do 31 grudnia 2025 r. 
       
W gminie Rudziniec, w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza, podjęto decyzję o wsparciu dla mieszkańców wymieniających niskosprawne piece i kotły węglowe na nowe, ekologiczne. 

W ramach przyjętego programu można uzyskać dofinansowanie do wysokości połowy kosztów kwalifikowanych, nieprzekraczające jednak 8 tys. zł. Projekt będzie realizowany przez gminę wyłącznie w przypadku otrzymania przez nią dofinansowania ze środków RPO WSL na lata 2014-2020. Wysokość wsparcia wyniesie do 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

- W 2018 roku zaplanowaliśmy dofinansowanie do wymiany 35 pieców lub kotłów węglowych na nowocześniejsze, z załadunkiem automatycznym. Dopłacimy też kilku mieszkańcom, którzy zamienią stare piece na gazowe, elektryczne albo kotły spalające biomasę – wylicza Krzysztof Obrzut, wójt gminy Rudziniec. - Zaplanowaliśmy również dofinansowanie do zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych. Więcej informacji na ten temat znajduje się na naszej stronie internetowej, w zakładce ochrona środowiska. 

Na terenie gminy tylko Pławniowice mają dostęp do gazu z sieci. Aby zwiększyć możliwość podłączenia innych domostw, urzędnicy opracowali specjalną ankietę (dostępna jest na stronie urzędu), która pomoże w zinwentaryzowaniu potrzeb. Wyniki zostaną poddane analizie przez dostawcę surowca - PSG sp. z o.o. oddział Zabrze. 

- Proszę, aby w piecach domowych spalać tylko odpowiedni materiał opałowy – apeluje Obrzut. - Spalanie odpadów, kiepskiej jakości węgla, mułu czy miału węglowego jest główną przyczyną emisji do powietrza trujących gazów i pyłów, które wpływają negatywnie na nasze zdrowie oraz środowisko. Zanieczyszczenia wytwarzane w procesie spalania śmieci w piecach domowych są przyczyną wielu chorób, w tym astmy, alergii, zapaleń skóry, nowotworów. Każdego roku smog zabija ponad 44 tys. Polaków.
    
Wójt dodaje, że kto nie przestrzega ograniczeń, nakazów lub zakazów, określonych w uchwale sejmiku województwa, podlega karze grzywny do 5 tys. zł. 

Warto wiedzieć, że ewentualne utrudnianie przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. Organem uprawnionym do nakładania mandatów jest policja oraz inspektor ochrony środowiska. 
                                                                  
(san)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj