Gliwickie kino studyjne, wraz z 50 innymi tego typu kinami w Polsce, przystąpiło do projektu „MOJEeKINO.pl – Zaproś swoje ulubione kino do domu”.  
Ma on innowacyjny charakter i różni się na przykład od istniejących VOD repertuarem, dotarciem do widza czy sposobem podejścia do promocji filmu. Platforma ma promować sztukę filmową oraz umożliwiać poszczególnym kinom realizowanie swojego kuratorskiego programu. 

-Moment rozpoczęcia funkcjonowania platformy jest związany z obecną sytuacją, ale będzie też kontynuowany po uruchomieniu kina. W realizacji tego projektu upatrujemy szansy na przedłużenie możliwości obejrzenia filmu po powrocie do tradycyjnego grania. Obecnie, w związku z dużą liczbą cotygodniowych premier, film standardowo żyje na naszych ekranach ok 2-3 tygodni (w wyjątkowych przypadkach dłużej), a dzięki naszej wirtualnej sali zostanie z nami na kolejne tygodnie, aby osoby nie korzystające z tradycyjnego kina z różnych powodów (odległość, choroba, życie rodzinne etc.) mogły obejrzeć wyczekiwane dzieło, nie czekając na pojawienie się filmu na VOD – mówi Urszula Biel, szefowa Amoku. 

Wirtualne kino zagościło w domach widzów 21 maja 2020 i będzie miało zasięg ogólnopolski. Obecnie udział w projekcie zadeklarowało 47 kin studyjnych z całej Polski, ale wciąż zgłaszają się kolejni chętni. -  Wspólnie z nami nową wirtualną rzeczywistość postanowili kreować dystrybutorzy, z którymi współpracujemy też w kinach tradycyjnych. Na platformę widz będzie mógł wejść z poziomu strony MOJEeKINO.PL, ale także z poziomu strony swojego ulubionego kina, czyli w naszym przypadku przez www.amok.gliwice.pl.  - dodaje Biel.

Każde kino przygotuje swój indywidualny program dostosowany do potrzeb widzów. Podobnie jak w kinie tradycyjnym repertuar będzie cyklicznie zmieniany, ale także wzbogacany o wydarzenia dodatkowe – spotkania z twórcami, warsztaty, pokazy edukacyjne, a nawet festiwale filmowe. Platforma przystosowana będzie dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu – część filmów wyświetlanych będzie z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. 

Działalność platformy rozpocznie wydarzenie bez precedensu - pierwszy w Polsce w całości zrealizowany on-line festiwal filmów fabularnych „Wiosna filmów”, który odbędzie się  między 29 maja a 7 czerwca. W ramach festiwalu, przez 10 dni, zobaczymy ponad 30 filmów docenionych przez jury, dziennikarzy, a także publiczność na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Berlinie, Cannes, Wenecji czy Toronto. Będą także filmy nominowane i nagradzane przez Europejską Akademię Filmową oraz Amerykańską Akademię Filmową. Duża część z nich to pokazy przedpremierowe lub polskie premiery. Bilety na każdy pokaz będą kosztować 15  zł. PLN. Po „Wiośnie filmów” na platformie - kolejne festiwale m.in. HER DOCS czy 48HFP.

Partnerami projektu MOJEeKINO.PL są Polska Akademia Filmowa, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Fundacja Kultury Bez Barier. Jest on realizowany  przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj