4 czerwca wystartowało głosowanie w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mają czas na wyrażanie swojej opinii do 25 czerwca. Które z propozycji wejdą do realizacji, dowiemy się 20 lipca.
Tym razem gliwiczanie dostali do dyspozycji rekordową sumę pieniędzy. Na zadania z GBO prezydent miasta przeznaczył 6 mln zł, czyli półtora miliona więcej niż w poprzedniej edycji. Nadal jednak, w związku z limitem wydatków, szansę na realizację ma tylko blisko co trzecia z zakwalifikowanych propozycji. Szacunkowa wartość wszystkich 206 poddanych pod głosowanie inicjatyw wynosi bowiem blisko 17,5 mln zł. 

Zanim oddamy głos, dobrze przemyślmy swój wybór. Zgodnie z regulaminem GBO, możemy zrobić to wyłącznie raz  - wskazać tylko jedno zadanie, na jednym wybranym osiedlu. 

Jak? Na dwa sposoby: wypełnić formularz elektroniczny (poprzez stronę www.gliwice.eu) lub w wersji papierowej (ankieta dostępna jest w 21 punktach konsultacyjnych i do wydrukowania ze strony www.gliwice.eu). Przy wyborze formy tradycyjnej, formularze można oddać w punktach konsultacyjnych, zlokalizowanych m.in. w budynkach urzędu miejskiego oraz filiach biblioteki publicznej lub wysłać je na adres: Urząd Miejski w Gliwicach, ul. Zwycięstwa 21, 44-100 Gliwice (z dopiskiem na kopercie: budżet obywatelski). 

Warto pamiętać, że dane dotyczące liczby głosów oddanych na poszczególne zadania będą aktualizowane w trakcie głosowania. Bieżące poparcie dla propozycji oraz liczbę głosów, których brakuje, by wynik głosowania  w danym osiedlu stał się wiążący, można sprawdzać na stronie www.gliwice.eu w zakładce Gliwicki Budżet Obywatelski.

I jeszcze jedna ważna rzecz: kto może głosować. Do udziału w plebiscycie uprawniony jest każdy mieszkaniec Gliwic (czyli przebywający w naszym mieście z zamiarem stałego pobytu) w wieku 16+, w tym osoby, które w 2018 roku ukończą 16. rok życia. 

Wyniki głosowania poznamy 20 lipca. Lista propozycji, które zostaną skierowane do realizacji, wraz z informacją o liczbie głosów zostanie opublikowana w zakładce Gliwicki Budżet Obywatelski.

Regulamin GBO przewiduje, że w przyszłym roku wykonane zostaną te z zadań, które na osiedlowej liście uzyskały największe poparcie, a jednocześnie mieszczą się w puli przeznaczonej dla dzielnicy. Natomiast  środki niewykorzystane na poszczególnych osiedlach, w związku z nieosiągnięciem progu frekwencji, zostaną zsumowane i rozdzielone między te, które spełniły warunek bonusu za aktywność. 

(pik)
 
    
    
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj