Zakończyła się weryfikacja wniosków zgłoszonych przez mieszkańców. Pozytywnie oceniono 174 projekty - w tym 164 to dzielnicowe i 10 ogólnomiejskich.
Mniej siłowni, więcej zieleni 

W edycji na rok 2022 dość wyraźnie zaznacza się tendencja do rezygnacji przez wnioskodawców z tzw. twardych projektów, czyli remontów dróg, chodników, budowy skate parków czy pump trucków. Nie ma też prawie wcale siłowni pod chmurką (być może dlatego, że prawdopodobnie w większości dzielnic jest co najmniej jedna). Cieszy dużo wniosków dotyczących zieleni: Sikornik chce zielonej obwodnicy, na Obrońców Pokoju powstanie labirynt drzew i krzewów, na Trynku zielone podwórko, a dzielnica Politechnika chce zaprosić mieszkańców na spacery ornitologiczne.

W Szobiszowicach oryginalnie zadbają o seniorów – być może uda się przy Warszawskiej i Dziewanny zamontować opieraki – przysiadaki. Książkomatów chcą natomiast w Starych Gliwicach i Wojska Polskiego.
Z projektów ogólnomiejskich warto wymienić bikepark w parku Szwajcaria, rewitalizację Okrąglaka przy placu Grunwaldzkim oraz… masaż limfatyczny dla pracowników gliwickich szpitali.

Żerniki aktywizują seniorów 

Jak wskazuje Kajetan Gornig, przewodniczący rady dzielnicy, w puli do głosowania znalazły się cztery projekty: dwa społeczne i dwa inwestycyjne. - Społeczne dotyczą aktywizacji seniorów i oczywiście są bardzo potrzebne, a inwestycyjne to budowa specjalnych ławeczek wraz z ładowaniem telefonu oraz budowa kompleksu rekreacyjnego. Dwie ostatnie propozycje są zamienne - ze względu na koszty nie mogą być realizowane w jednym budżecie. Stąd kluczowe jest głosowanie. Radni dzielnicowi mają swoje preferencje, dlatego liczę na ciekawą rywalizację - wyjaśnia Gornig.

Wójtowa Wieś stawia na „Okrąglaka” 

Justynę Swoszowską, przewodniczącą zarządu dzielnicy, cieszy tak duża aktywność mieszkańców, co niewątpliwie świadczy o ich coraz większej świadomości, a także przekonaniu, mogą współdecydować o jakości przestani publicznej. Do GBO 2022 z dzielnicy złożono 23 wnioski, związane przede wszystkim z aktywnością fizyczną, zdrowiem i ochroną środowiska.
- Wiele dotyczyło nowych aktywności na łąkach wzdłuż ul. Słowackiego. Niestety, wszystkie zaopiniowano negatywnie ze względu na planowaną budowę zbiorników retencyjnych na Ostropce. Mam wciąż nadzieję, że miasto odstąpi od realizacji koncepcji drastycznie ingerujących w naturalny teren łąk i potencjalnie groźnych dla środowiska rozwiązań, na rzecz modernizacji historycznych naturalnych polderów. Takie rozwiązanie sprzyjałoby wykorzystaniu pomysłów mieszkańców na ten teren – mówi Swoszowska.

Z dzielnicowych wniosków interesujące są tablice informacyjne na temat historii, domki owadów czy uzupełnienie zieleni. - Jednak najbardziej cieszy nas to, że jako projekt ogólnomiejski pozytywną ocenę otrzymał ten dotyczący restauracji parkowej „Okrąglak”. Złożyła go rada dzielnicy, a głównym pomysłodawcą programu funkcjonowania restauracji był jej przewodniczący Marek Krząkała. Wizja parkowej restauracji tak bardzo spodobała się mieszkańcom, że w krótkim czasie udało się nam zebrać pod wnioskiem kilkaset podpisów. Ufam także, że gliwiczanie już czują zapach aromatycznej kawy i słyszą delikatne dźwięki muzyki rozbrzmiewającej w letnie dni wokół parkowej restauracji „Okrąglak” i poprą nasz pomysł w głosowaniu - dodaje radna dzielnicowa.

Ostateczną listę projektów poznamy do 30 lipca, a głosowanie rozpocznie się 25 sierpnia i potrwa do 15 września.

7 874 000 tyle miasto przeznaczył na projekty GBO 2022 (na dzielnicowe 6 974 000 zł, a ogólnomiejskie 900 000 zł).

Małgorzata Lichecka

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj