- Otworzyliśmy wszystkie naukowe drzwi - mówiła podczas inauguracji 14. edycji Nocy Naukowców dr Aleksandra Ziembińska- Buczyńska, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki.  W sobotę, 11 października Politechnikę Śląską szturmowały tłumy.  
W tym roku przygotowano rekordową liczbę 300 pokazów naukowych, na wszystkich wydziałach uczelni w Gliwicach, Zabrzu i Katowicach. Można było m. in. sterować robotami, jeździć bolidami, wirtualnie spawać i latać, eksperymentować chemicznie i biologicznie, uczyć się języków obcych, tańczyć, malować, wędrować po ruchomych piaskach czy nawet przeprowadzić własnoręcznie operację laparoskopową na gigantycznym pluszowym misiu. Oficjalnie otwarto też Muzeum Techniki Politechniki Śląskiej, prezentujące historię rozwoju techniki i obrazujące udział uczelni w tym procesie. 

- A wszystko po to, by każdy zainteresowany tym, co uczelnia robi na co dzień w swoich murach, mógł do nas przyjść i spróbować nauki „na własnej skórze”. Taka forma uczenia przez własnoręcznie wykonany eksperyment i zabawę najbardziej zachęca do nauki i rozwija kreatywność. Pokazujemy, że można ciekawie uczyć się  przez całe życie, ponieważ pokazy Nocy Naukowców przygotowane są nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dla dorosłych. Taka forma popularyzacji nauki, jaką wybiera Politechnika Śląska, w czasie której spotykamy się z naukowcem i razem z nim eksperymentujemy, to najlepszy sposób, aby wychować społeczeństwo oparte na wiedzy, od juniora po seniora - mówi dr Ziembińska.  

Największą i najaktywniejszą grupą odwiedzających były dzieci. - Lubię eksperymenty i sama też chętnie je wykonuję. Trochę w szkole, a trochę w domu. Na przykład z solą i wodą - mówiła dziesięcioletnia Zosia, która na Noc Naukowców przyszła z rodzicami i bratem.
Istotną częścią imprezy było rozstrzygnięcie dwóch konkursów: "Domowy eksperyment” i "Laboratorium przyszłości”, w których wzięło udział ponad 100 uczestników. 

W pierwszym laureatami zostali: w grupie do 8 lat - Magdalena Kwiatkowska i Zofia Martyniszyn  za "Niewidzialny płyn", w grupie od 9 do 15 lat - Maciej Gawliński ("Zaczarowana moneta") – I miejsce, Kuba Budzynowski ("Czy woda naprawdę przewodzi prąd elektryczny?") – II miejsce, Kacper Tyczyński ("Ogrzewanie przez zamarzanie") – III miejsce oraz Filip Komendera ("Ciecz nienewtonowska") – wyróżnienie.
Natomiast w konkursie „Laboratorium przyszłości” nagrodzone zostały następujące osoby: grupa  do 8 lat - Marcelina Papaj, „Laboratoryjny świat robotów” – I miejsce,

Nadia Grochowicz, „Laboratorium przyszłości badania słodyczy” – II miejsce, Marcelina Swach, „Eksperymenty przyszłości kuszą” – III miejsce,
Olga Grzesica, „Laboratorium przyszłości” – wyróżnienie. Zaś w grupie od  9 do 15 lat: Adam Potrzebka, „Laboratorium przyszłości, budynek” – I miejsce, Agnieszka Heyda, „Laboratorium przyszłości” – II miejsce, Zofia Orszuł, „Laboratorium przyszłości” – III miejsce, Krzysztof Szczerkowski, „Wnętrze laboratorium” - wyróżnienie, Renata Śliwińska, „Laboratorium przyszłości” - wyróżnienie.

Wydarzenie powstaje wysiłkiem całej społeczności akademickiej uczelni, a wspierane jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach funduszy na działalność upowszechniającą naukę  oraz partnera Nocy Naukowców - miasto Gliwice. Nie udałoby się zorganizować tego wydarzenia, gdyby nie wsparcie sponsorów, a są nimi: Euvic, DRiV, Przedsiębiorstwo Energetyczno-Cieplne Gliwice (PEC Gliwice), Katowice AIRPORT, Aiut, Śląska Sieć Metropolitarna (SSM), VOIGT, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach (PWiK Gliwice) i Rosomak SA.  

- Jednocześnie bardzo cieszymy się, że otrzymaliśmy patronaty honorowe: ministra edukacji narodowej, Kuratorium Oświaty w Katowicach, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz  Rady Upowszechniania Nauki PAN. Mamy wielką nadzieję, że w przyszłym roku zorganizujemy równie ciekawą XV Noc Naukowców - podsumowuje szefowa Centrum Popularyzacji Nauki.

(ml) 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj