Nasze miasto zajęło 159. pozycję w rankingu zamożności polskich gmin i miast. O miejscu w zestawieniu zadecydowała wielkość dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W takim ujęciu bogatsze od Gliwic są Dąbrowa Górnicza, Katowice, ale z kolei wyniku mogą nam pozazdrościć na przykład Sosnowiec, Zabrze, Bytom.
Ranking przygotował Serwis Samorządowy PAP w oparciu o dane Ministerstwa Finansów. Resort co roku publikuje wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na mieszkańca dla poszczególnych gmin, powiatów i województw. Stanowi to podstawę do obliczenia tzw. janosikowego (mechanizm korygujący różnice w dochodach gmin), zarówno dla beneficjentów, jak i płatników. Podstawą wyliczeń resortu na 2017 r. były dane o finansach gmin za rok 2015.

Gliwice znalazły się w grupie 449 gmin (na 2478), które uzyskały dochody powyżej średniej krajowej. Przeciętnie gminy w przeliczeniu na mieszkańca pozyskały w podatkach 1596,67 zł. Najbliższa tego wyniku jest Częstochowa, w której na jednego mieszkańca przypadło 1597,53 zł.

Nasze miasto, z dochodem 2127 zł, znalazło się na 159. pozycji. To niezły wynik, zważywszy, że w grupie miast na prawach powiatu zajęliśmy 10. pozycję. Pod względem zamożności wyprzedzają nas m. in. Warszawa (43. lokata, dochód 3126 zł „na głowę”), Opole, Wrocław, ale również Dąbrowa Górnicza, Katowice i Tychy. 

Znacząco biedniejsze od nas są z kolei m. in. Sosnowiec (416., d.1623 zł), Zabrze (636., d.1449 zł), Bytom (876., d.1317 zł), nie wychodząc poza granice województwa. 

Najbogatszą gminą w Polsce pod względem dochodów podatkowych per capita jest dyżurny rekordzista. W wiejskiej gminie Kleszczów na jednego mieszkańca przypadło 34 825 zł. To blisko 22-krotnie więcej niż średnia krajowa i niemal 82-krotnie więcej niż najniższy wynik, który należy do gminy wiejskiej Radgoszcz (woj. małopolskie). 

Na drugim miejscu wśród najzamożniejszych gmin uplasowała się Rząśnia (woj. łódzkie), będąca gminą wiejską. Wpływy z podatków przełożyły się na 8 090 zł per capita. W pierwszej trójce znalazła się jeszcze gmina wiejska Mielnik (woj. podlaskie), z dochodem w wysokości 6 168 zł na jednego mieszkańca.

Kolejne miejsca na liście najbogatszych zajęły: Polkowice – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, Jerzmanowa – gmina wiejska w województwie dolnośląskim i Rewal – gmina wiejska w województwie zachodniopomorskim. Pierwszą dziesiątkę zamyka gmina wiejska Nadarzyn (woj. mazowieckie) z wynikiem  4 923 zł. Pierwszym miastem w zestawieniu jest Podkowa Leśna. Dochody na poziomie 3 772, 43 zł dały tej podwarszawskiej miejscowości 20. miejsce w klasyfikacji. 

Najbiedniejszą gminą pod względem dochodów per capita okazała się Radgoszcz, gdzie podatki przyniosły 424,77 zł na głowę mieszkańca. Do gmin o najniższych dochodach należą też trzy inne gminy wiejskie: Lipnica Wielka w woj. małopolskim, Rusinów w woj. mazowieckim oraz Ropa w woj. małopolskim. 

(pik)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj