30 listopada mija 73. rocznica śmierci człowieka wielkiej konsekwencji i architektonicznej odwagi. To on stworzył miasto, jakie znamy - zaprojektował ulice, osie widokowe, osiedla, wiele znanych budynków. Można, a nawet trzeba powiedzieć, że Gliwice to Schabik. 
Na funkcję radcy budowlanego miasto powołało go w 1919 roku i pełnił ją nieprzerwanie do 1945. Był też wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Muzeum Górnośląskiego, przewodniczącym gliwickiego Związku dla Sztuk Pięknych, należał do grona opiekunów zabytków. Jak twierdzi dr Adam Bednarski, znawca dokonań Schabika, wykładowca akademicki przez lata związany z wydziałem architektury Politechniki Śląskiej, radca budowlany widział tkankę miasta jako tę harmonijnie rozwijającą się wśród ogrodów i parków. I takie zielone Gliwice pozostawił nam w spadku Schabik. 

To właśnie w czasie jego urzędowania wybudowano w mieście najważniejsze osiedla mieszkaniowe, wytyczono osie widokowe, wybudowano lotnisko, reprezentacyjny Haus Oberschlesien, zmodernizowano infrastrukturę kolejową, oddano do użytku Kanał Gliwicki czy odcinek autostrady Gliwice - Zabrze - Bytom.            

Przez wiele lat mieszkał, skromnie, przy Friedrichstraße/Kościuszki 42, w budynku zrealizowanym w latach 1924-25 dla zarządców dóbr rodziny Ballerstremów . I to tam w 1945 r. aresztowało go NKWD, wywożąc do obozu w Alczewsku, gdzie 30 listopada tego samego roku zmarł na czerwonkę. 

Schabik, człowiek dla Gliwic niezwykle ważny, nie ma grobu, co więcej - Gliwice nigdy, nawet w czasach, gdy można już było bez skrępowania mówić i decydować o dziedzictwie kulturalnym czy historycznym, nie przygotowały mu nawet symbolicznej mogiły. Która z powodzeniem mogłaby się znajdować na cmentarzu Centralnym, założeniu zaprojektowanym "za Schabika". 

Akcja społeczna potrwa od listopada 2018 do czerwca 2019 roku i ma charakter edukacyjno-promocyjny. Chcemy przygotować żywe lekcje historii i architektury, gdyż całe miasto, jakie dziś znamy, praktycznie wyszło spod ręki mistrza budowlanego, zaprezentować dobrze zachowane realizacje, a przede wszystkim zbudować wśród mieszkańców świadomość, że przeszłość jest tu. 

Elementami akcji będą publikacje w mediach, filmy z wypowiedziami architektów, urbanistów i historyków, stworzenie szlaku Karla Schabika, spacery tematyczne oraz gra miejska.

Partnerami inicjatywy są: Ośrodek Studiów o Mieście Gliwice, Gazeta Miejska/24Gliwice oraz Warsztat Miejski. 


wstecz

Komentarze (0) Skomentuj