Dwie gliwickie szkoły odniosły sukces i dostały się do kolejnego etapu konkursu „Projektanci edukacji”. Teraz młodzież ma czas, by swoje pomysły zrealizować. Dla najlepszych czekają Złote Granty.
To 11. edycja ogólnopolskiego konkursu pt. „Projektanci edukacji”, stworzony przez wydawnictwo „Nowa Era”. Młodzież samodzielnie wybiera temat, którym chce się zająć, następnie pod czujnym okiem nauczyciela-opiekuna rozwija swoje zainteresowania oraz pasje. Pierwszy etap to pomysły uczniów, które należy dokładnie opisać i wyjaśnić. Młodzież krok po kroku tworzy plan działania i przeradza go w realny projekt edukacyjny. W obecnej edycji spośród 457 pomysłów na projekty edukacyjne, wyłoniono 60 zwycięskich prac (po 20 najciekawszych dla: szkół podstawowych: klasy 1–3, 4–8 oraz szkół ponadpodstawowych). Kolejnych 15 wybrali sami internauci. Łącznie przyznanych zostało 75 grantów finansowych po 1000 zł każdy. Wśród zwycięzców pierwszego etapu znalazły się dwie gliwickie szkoły ponadpodstawowe - Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej oraz Liceum Ogólnokształcące "FILOMATA”.

PogroMC^2

Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej po raz pierwszy w historii szkoły zwyciężyli, zdobywając grant w naukowym konkursie. W swoim projekcie edukacyjnym zajęli się fizyką. Siedmioosobowa grupa uczniów II klasy liceum chce nauczyć dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym przedmiotem, że internet nie zawsze pokazuje nam rzeczy prawdziwe. Odbiorcy projektu "PogroMC^2” powinni nauczyć się podstawowych praw fizyki, a przy okazji zrozumieć, że nie wszystko, co znajduje się w świecie wirtualnym, jest prawdą.

- Uczniowie nazwali się "Pogromcami Mitów”, ponieważ chcą obalać mity związane z doświadczeniami oraz tak zwanymi tik-tokowymi eksperymentami, które nie do końca są dobrze i prawidłowo wykonane. Młodzież przy okazji sama musi się dokształcić w danej dziedzinie, by następnie przekazać tę wiedzę innym - mówi Małgorzata Szymaszek, nauczycielka fizyki w Akademickim LO.

"Ruda wiedzy- śląskie graffiti”

Gra edukacyjna o Górnym Śląsku, o „mojej małej ojczyźnie” to z kolei pomysł na projekt pięcioosobowej grupy uczniów I klasy LO "FILOMATA”. Głównym zamierzeniem jest poszerzanie wiedzy o Górnym Śląsku - tyglu kulturowym, etnicznym, wyznaniowym, stanowiącym pod tym względem ewenement w skali kraju. Gra stanowić będzie połączenie zabawy, integracji z edukacją, a także poznawaniem historii, geografii i różnorodności regionu.
- Wydawnictwo „Nowa Era” dała możliwość młodzieży, by zrobić coś pożytecznego, a ja chcę, by oni rozwijali się i brali udział w różnych konkursach. Dałem im tylko propozycję, a moi uczniowie sami wymyślili grę. Teraz będzie czas na realizację, a projekt jest dość ambitny, także młodzież bierze się do działania - informuje Dariusz Karolczyk, nauczyciel w LO "FILOMATA”.

Ostatni etap i wielki finał

Drugi, a zarazem ostatni etap rozpoczął się 18 stycznia i potrwa do 15 kwietnia br. Uczniowie muszą opisać aktualną realizację lub całkowite wdrożenie pomysłu zawartego w pracy konkursowej zgłoszonej do etapu pierwszego. Powinna się znaleźć także informacja dotycząca wykorzystania grantu. Wielki finał nastąpi 3 maja br., kiedy to jury ogłosi 5 projektów, które otrzymają Złote Granty w wysokości 2000 zł każdy.
(pc)

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj