1 lutego 2020 r. po raz pierwszy w Arenie Gliwice Orkiestra Polskiego Radia pod dyrekcją Macieja Sztora wykona koncert muzyki filmowej, poświęcony twórczości Hansa Zimmera. Partie solowe zaśpiewa Anna Lasota, a narrację poprowadzi Magda Miśka-Jackowska z RMF Classic. Całość wzbogacą fragmenty filmów na ekranie kinowym. W Gliwicach tego dnia zaplanowano aż dwa koncerty: o 15.30 i 19.30.  
Nim wybiorą się państwo na to wydarzenie, przygotowane nie tylko z rozmachem, ale też z klasą, począwszy od oprawy wizualnej, na prowadzącej skończywszy, proponujemy koncertową ściągę. Do przedsięwzięcia zaangażowano bowiem najlepszych z najlepszych. Wybitny jest też bohater widowiska - Hansa Zimmera, znakomitego kompozytora muzyki filmowej, nikomu przedstawiać nie trzeba.  Popularność koncertu wynika jednak przede wszystkim z tego, że na żywo możemy uczestniczyć nie tylko w seansie filmowym, ale też poczuć się jak na sali koncertowej i to europejskiej klasy. 

Zapraszamy zatem do krótkiej muzycznej podróży, podczas której poznacie, państwo, muzyków i solistów. Zaczynamy od szefa szefów, czyli dyrygenta. Maciej Sztor, bo nim mowa, jest bez wątpienia silną osobowością, profesjonalistą w każdym calu. Choć podczas koncertu skromnie stoi przed wieloosobową orkiestrą, widać, że perfekcyjnie panuje nad całością. Sztor specjalizuje się w wykonawstwie amerykańskiej muzyki filmowej. Kolekcjonuje partytury, a także tworzy i realizuje własne projekty. Komponuje ścieżki dźwiękowe: ma na swoim koncie muzykę do filmu „Las Cieni” w reż. Andrzeja Cichockiego.

Ten absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie dyrygentury symfonicznej prof. Jerzego Salwarowskiego, był uczestnikiem  mistrzowskich kursów dyrygenckich, prowadzonych przez dr. Paula Elliotta Cobbsa z Washington University oraz prof. Jose Miguela Rodilla Tortajada z Conservatorio Superior de Musica de Murcia.  Na długiej liście orkiestr, które prowadził, same sławy, choćby takie jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Polska Orkiestra Radiowa w Warszawie, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus czy też  Warszawska Orkiestra Symfoniczna. 

Partie solowe zaśpiewa sopranistka Anna Lasota, obdarzona magnetycznym głosem. Śpiewaczka jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Swoje umiejętności doskonaliła w ramach mistrzowskich kursów interpretacyjnych, zaś kursy wokalne brała u takich sław pedagogicznych, jak Ryszard Karczykowski, Teresa Żylis-Gara czy Helena Łazarska. Lasota jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. W 2012 roku otrzymała statuetkę FLISS 2012, przyznawaną przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Sztuki za „błysk talentu wokalnego i scenicznego, za swobodę i błyskotliwość prezentacji wokalnych oraz za poruszające kreacje muzyczne i teatralne”.

Od 2008 roku jest związana z Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Realizuje na tej scenie pierwszoplanowe partie repertuaru musicalowego i operetkowego. Artystka prowadzi indywidualną działalność koncertową. Od 2011, we współpracy z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus oraz Polską Orkiestrą Radiową, realizuje cykl Koncertów Muzyki Filmowej (Hans Zimmer, John Williams, James Horner). Nagrała także wokalizę do kompozycji P. Górniaka „In Between Worlds” oraz wokalizy do filmu „Las cieni” (reż. A. Cichocki, muzyka M. Sztor), który zyskał wielkie uznanie na scenie międzynarodowej (międzynarodowe festiwale w USA, Polsce i we Włoszech).

Hans Zimmer Tribute Show uświetnią dwa chóry. Pierwszy to Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej - tworzą go w większości studenci i absolwenci politechniki. W ciągu 11 lat swojej działalności miał okazję wielokrotnie występować na krajowych i międzynarodowych festiwalach oraz konkursach chóralnych, nierzadko zdobywając chlubne nagrody. Drugi, Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, istnieje od 1921 r. i jest jednym z najstarszych zespołów akademickich w Polsce. Wykonuje repertuar obejmujący utwory różnych epok – od renesansu po muzykę współczesną. Organizuje własne projekty artystyczne, m.in. Festiwal Wiosna Chórów.  Aktualnie przygotowuje się do wydania płyty z nagraniem „Całonocnego czuwania” S. Rachmaninowa. Zespół wielokrotnie odnosił sukcesy na krajowych i międzynarodowych konkursach. 

Wydarzenie poprowadzi Miśka-Jackowska, jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów radiowych w Polsce, ceniona dziennikarka radiowa i prezenterka. Jest absolwentką Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2005 roku - w zespole radia RMF Classic. Autorka wielu lubianych programów o sztuce filmowej („Moje kino”, „Lista przebojów muzyki filmowej” „Mistrzowie drugiego planu”). Dla radia przeprowadziła setki rozmów z twórcami muzyki, kina i teatru. Laureatka nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za najlepszy program radiowy w 2010 r.  Od ponad dekady współpracująca regularnie z prestiżowymi festiwalami, filharmoniami, instytucjami kultury i teatrami.

Na koniec o gliwickim programie Hans Zimmer Tribute Show. Usłyszymy muzykę skomponowaną do takich filmowych hitów, jak: Gladiator, Incepcja, Batman, Wyścig, Interstellar, Człowiek ze stali, Król Artur, Król Lew, Twierdza, Dunkierka. 

Cykl Koncertów Muzyki Filmowej, prezentujący dzieła światowej sławy współczesnych kompozytorów, został zainicjowany przez Trinity Group w 2011 roku.
Bilety w cenach od 79 do 199 zł dostępne na www.KoncertFilmowy.pl oraz eBilet.pl

Na koncert zaprasza miasto Gliwice. 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj