Połowa kadencji samorządu lokalnego, to dobry moment, by zobaczyć, co z obietnic wyborczych udało się zrealizować. 
W wyborach samorządowych w 2018 roku, mieszkańcy postawili na zmianę, wieloletniego wójta na tym stanowisku zastąpił Leszek Żogała. 

W ostatnich latach udało się znacznie, bo o prawie 1 milion zł rocznie, obniżyć koszty funkcjonowania Urzędu Gminy. Poprawiona została sytuacja finansowa w PGK Sp. z o.o., zmniejszono też straty wody. Udzielono rekordowej liczby dotacji na wymianę źródeł ciepła, co poprawia jakość powietrza w gminie. Po raz kolejny przekazano dotację na utrzymanie rowów w gminie, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko podtopień. Często są to działania niezbyt efektowne, ale na pewno efektywne. Obniżamy koszty działania i podnosimy poziom bezpieczeństwa. 

Przed nami realizacja inwestycji, na które udało się pozyskać środki zewnętrzne. Ale również przygotowanie strategii działania dla gminy na kolejne lata. Bogatsi o doświadczenia czasu pandemii chcemy działać  sprawniej,  bardziej nowocześnie. Nie można jednak zapomnieć, że gmina to w pierwszej kolejności ludzie, dlatego ważnym aspektem naszego działania będzie też w najbliższym czasie działalność kulturalna i wspieranie organizacji społecznych - takie słowa podsumowania przedstawił wójt Leszek Żogała prezentując Raport o stanie gminy Gierałtowice.

Do sukcesów ostatnich lat  należy bez wątpienia zaliczyć inwestycje w oświatę. Rozpoczęła się przebudowa przedszkola w Paniówkach, opracowano projekt potrzebnego przedszkola w Chudowie wraz z rozbudową szkoły. Pozyskano środki na termomodernizację szkół w Przyszowicach i Paniówkach. Zainstalowano panele fotowoltaiczne, które mają spowodować znaczące oszczędności zużycia energii.

Ważnym aspektem wpływającym na możliwości rozwoju gminy jest współpraca  z innymi jednostkami samorządu. Dzięki dobrym i merytorycznym relacją zarówno Powiat Gliwicki jak i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia inwestują w Gierałtowicach. Pozyskane przez Powiat z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 10 milionów złotych na rozbudowę drogi powiatowej Przyszowice - Chudów może niezwykle cieszyć i poprawi komunikację w tym rejonie. 

W Gierałtowicach dba się o dzieci i młodzież. Zainicjowano przyznawanie stypendiów artystycznych i sportowych. Teraz laureaci konkursów, czy najlepsi sportowcy mogą liczyć na finansowe wsparcie. Wprowadzono oczekiwane dopłaty do żłobków. 

Starsi mieszkańcy mają możliwość uczestniczenia w zajęciach aktywizujących. To nie tylko spotkania na aerobiku, ale także wspólne wyjazdy. Te formy spędzania wolnego czasu cieszą się bardzo dużą popularnością. 

Postanowiono zmierzyć się z problemem nieefektywnego oświetlenia ulic i chodników. Obecnie trwa audyt, który odpowie na wiele pytań i wątpliwości. A przede wszystkim pozwoli zaplanować wymianę starego i drogiego w utrzymaniu oświetlenia na nowoczesne i oszczędne. Pozwoli także na automatyczne regulowanie godzin świecenia. Wszystkie te działania spowodują, że nie będzie konieczności wyłączeń oświetlenia.

Powoli zaczyna być widać, że dbałość o środowisko nie jest jedynie pustym hasłem. W wyniku pomocy i zachęt do wymiany starych kopciuchów, w tym roku mieszkańcy złożyli ponad 340 wniosków na dotację. 

Niezwykle istotnym elementem funkcjonowania i rozwoju gminy jest posiadanie aktualnych Planów Zagospodarowania Przestrzennego. Udało się doprowadzić do rozpoczęcia prac aktualizacyjnych tych dokumentów dla poszczególnych sołectw.

Z ważnych efektów działania samorządu lokalnego należy wymienić także: dalszą rozbudowę firm w naszej Strefie Ekonomicznej, uruchomienie Funduszu Sołeckiego, o którego rozdysponowaniu decydują sami mieszkańcy, wybierając najpotrzebniejsze przedsięwzięcia. W ten sposób powstają tereny rekreacyjne, elementy placów zabaw. W tym roku już każde z sołectw będzie posiadało swój własny. Wprowadzono także dotację dla Spółki Wodnej na utrzymanie rowów i zabezpieczenie przed podtopieniami i powodzią. 

O znaczących efektach działań wójta i całego samorządu można będzie tak naprawdę mówić dopiero pod koniec pełnej kadencji, bo nie wszystko można przygotować i zrealizować w ciągu zaledwie dwóch i pół roku.

Zdjęcia: www.krzeminskifoto.com

Materiał partnera

 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj