Symulatory lotów, muzeum techniki powietrznej, szkolenia. 
Gliwickie Centrum Edukacji Lotniczej jest już gotowe. W miniony weekend mieszkańcy naszego miasta po raz pierwszy mogli skorzystać z wielofunkcyjnego kompleksu wystawienniczo-edukacyjnego. 
W uroczystym otwarciu uczestniczyli m.in. prezydent Gliwic Adam Neumann wraz ze swoją zastępczynią Ewą Weber, senator RP Zygmunt Frankiewicz oraz Bogdan Traczyk, prezes zarządu Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej w Gliwicach.

Inwestorem tej części modernizacji lotniska jest Aeroklub Gliwice (zastępczym była miejska spółka - Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju), a koszt prac - współfinansowanych przez UE - wyniósł 34 mln zł brutto.

Na początek przeprowadzono gruntowną przebudowę dwóch hangarów i rozbiórkę pobliskich obiektów technicznych. Stalowa konstrukcja hangarów została wyczyszczona, pomalowana. Na posadzce położono trwałą gumową nawierzchnię, postawiono nowy dach, wrota wjazdowe, wybudowano antresolę. Przed hangarami wyremontowana została płyta postojowa dla statków powietrznych. 
 
Na tyłach wybudowano nowy obiekt o powierzchni około 900 m kw, który pełni teraz funkcję ekspozycyjno-edukacyjną. W holu głównym, wyposażonym w windę dla niepełnosprawnych, znajduje się część wystawiennicza związana z historią lotnictwa i aeroklubu, modelarnia, dwa symulatory lotów. W specjalnej kopule prezentowane są filmy w formacie 4D. Na piętrze zlokalizowane są natomiast salki edukacyjne. Stamtąd prowadzi też wejście na antresolę górującą nad hangarem, który stał się teraz muzeum techniki powietrznej. W nim stoją już zabytkowe szybowce. Zwiedzanie tych budynków, połączone z projekcjami lotniczymi w kopułach kinowych, pokazami układania spadochronów, prezentacjami modeli Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych i przelotem samolotów akrobacyjnych, było wielką atrakcją sobotniego otwarcia GCEL.

Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie Gliwickim Centrum Edukacji Lotniczej, specjalnie we wrześniu Aeroklub Gliwicki daje dodatkową możliwość bezpłatnego skorzystania z symulatora i kina kopułkowego, symulatora 360 stopni, zwiedzenia części wystawienniczej oraz tzw. latającego muzeum (zwiedzanie z poziomu antresoli)!
Wizyty przewidziano od poniedziałku do piątku, w blokach 80-minutowych i grupach 30-osobowych. Wstęp w godz. 14.00, 15.20, 16.40, 18.00.
Obowiązuje zasada jedna rezerwacja = jedna osoba! Chcąc zarezerwować wstęp np. dla rodziny 4-osobowej, należy dokonać 4 rezerwacji w tym samym terminie.
Link do rezerwacji: https://bit.ly/38pBMZS

 (s)

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj