Od efektownej wygranej rozpoczęli nowy rok futsaliści Piasta Gliwice. Podopieczni Orlando Duarte pokonali w 1/32 Pucharu Polski FC Luxbor Pyskowice 10:1.

Obu rywali dzielą dwa szczeble rozgrywkowe. Piast po pierwszej części sezonu jest wiceliderem Statscore Futsal Ekstraklasy, a FC Pyskowice zajmuje drugie miejsce w tabeli II ligi. W tej ostatniej drużynie gra jednak kilku piłkarzy z ekstraklasową przeszłością, a także tacy, którzy jeszcze nie tak dawno reprezentowali Piasta. To spowodowało, że hala im. Huberta Wagnera w Pyskowicach zapełniła się niemal do ostatniego miejsca.
Drugoligowcy rozpoczęli mecz bez respektu dla wyżej notowanego rywala, ale to gliwiczanie byli zespołem lepszym i bezlitośnie wykorzystywali błędy gospodarzy. Pierwszego gola kibice zobaczyli w 6. minucie. Asystował Miguel Pegacha, trafił Andrey Baklanov. Ten sam zawodnik dwie minuty później podwyższył na 2:0. W 11. minucie Marek Miensko, bramkarz FC Pyskowice, tak niefortunnie łapał piłkę, że wepchnął ją do własnej bramki. Czwartego gola zdobył w 13. min. Dominik Wilk, który wykończył sprytne podanie Sebastiana Szadurskiego. Kilka chwil później Wilk zrewanżował się Szadurskiemu i było 5:0. Na kilkadziesiąt sekund przed zakończeniem pierwszej połowy Tomasz Czech popisał się indywidualną akcją i premierowa odsłona zakończyła się prowadzeniem Piasta 6:0.

Zaraz po wznowieniu gry niebiesko-czerwoni podwyższyli na 7:0. Patrik Zatović zagrał do niepilnowanego Wilka, a ten zdobył swoją drugą bramkę w tym meczu. Gliwiczanie nie zamierzali na tym poprzestać i w 24. minucie było 8:0. Autorem gola był Rafael Cadini. Miejscowi uparcie dążyli do zdobycia honorowego trafienia i udało im się to w 27. minucie (Bartosz Sulima). W końcówce spotkania gliwiczanie strzelili jeszcze dwa gole (Cadini i Marek Bugański) i mecz zakończył się ich wysoką wygraną 10:1.

Piast: Michał Widuch, Hiram Celso, Jakuk Janiszewski, Andrey Bakłanov, Marek Bugański, Tomasz Czech, Rafael Cadini, Maciej Mazur, Miguel Pegacha, Sebastian Szadurski, Dominik Wilk, Patrick Zatović.
FC Pyskowice: Marek Miensok, Maciej Steidor, Michał Grecz, Mateusz Omylak, Jakub Kopicera, Tomasz Wiącek, Mariusz Nałęcz, Jan Bartniczek, Mateusz Pazdej, Bartosz Sulima, Wojciech Zając, Jan Węgiel, Szymon Sitowski, Michal Cygnarowski.

Piast bardzo poważnie myśli o rundzie rewanżowej i walce o najwyższe cele. Dlatego pozyskał dwóch nowych zawodników z Brazylii. Niebiesko-czerwonych barw będą bronić 21-letni Breno Bertoline Dendal Rosa oraz 23-letni Vinicius Lazzaretti. Pierwszy ma na swoim koncie młodzieżowe mistrzostwo Ameryki Południowej z 2018 roku oraz złoty medal Igrzysk Olimpijskich Młodzieży z tego samego roku, który zdobył wraz z reprezentacją narodową Brazylii. Lazzaaretti wywalczył natomiast z reprezentacją narodową o mistrzostwo Ligi Południowoamerykańskiej. „Vini” złoty medal zdobył w 2017 roku w trakcie mistrzostw rozgrywanych w Kolumbii, Argentynie oraz Paragwaju. W rozgrywkach brały udział reprezentacje seniorskie oraz U-19, w której właśnie występował nowy zawodnik Piasta.