Ten pojedynek elektryzował środowisko futsalowe Gliwic. Piast od początku nowego sezonu w Futsal Ekstraklasie pokazuje moc. Dwa mecze, sześć punktów i dziesięć strzelonych goli.
Osłabiona P.A. Nova zaczęła niemrawo. Remis, a potem lanie od Constractu Lubawa. Faworytem sobotniego pojedynku był Piast i wielu sądziło, że podopieczni Orlando Duartego zdemolują drużynę Jacka Podgórskiego, który objął ją zaledwie kilka dni wcześniej. Nic jednak z tego. Derby rządzą się swoimi prawami.

Spotkanie zaczęło się sensacyjnie. Już w 3. minucie Amadeusz Pasierb uderzył z dystansu i P.A. Nova objęła prowadzenie. Odpowiedź Piasta była natychmiastowa. Kilkadziesiąt sekund później Mateusz Mrowiec świetnie obsłużył Gustavo Steinwandtera, który doprowadził do remisu. W 15. minucie było 2:1 dla zawodników Duartego. Roman Vakhula zagrał do Rafała Franza, który zdobył swojego 208. gola w najwyższej klasie rozgrywkowej. Niedługo cieszyli się z prowadzenia niebiesko-czerwoni. Po faulu na Piotrze Hiszpańskim z wolnego uderzył Patrik Zatović. Mocny strzał zaskoczył Łukasza Bogdziewicza. Trener Duarte długo nie czekał i młodego golkipera zastąpił doświadczonym Łukaszem Groszakiem.

Goście w drugiej połowie przyjęli bardziej defensywną taktykę, licząc pewnie na kontry. W 26. minucie Piast podwyższył na 3:2. Rzut wolny książkowo rozegrali Franz z Tomaszem Czechem. „Franek” podał do byłego zawodnika P.A. Nova, a ten huknął pod poprzeczkę. Goście kilka razy sprawdzili formę Groszaka, lecz bez powodzenia. W 38. minucie kolejny faul niebiesko-czerwoni zamienili na gola. Steinwandter, Rodrigo Dasajev i Sebastian Szadurski po raz czwarty rozmontowali obronę przeciwnika. Piąty gol to klasyczna kontra Piasta. Na 30 sekund przed końcem meczu Dominik Wilk (w poprzednim sezonie gracz P.A. Nova) wykorzystał podanie Mateusza Mrowca i ustalił wynik spotkania. Piast – P.A. Nova 5:2.

Dzisiaj, w środę 30 października P.A. Nova zagra u siebie. W hali przy ul. Jasnej będzie podejmowała AZS UŚ Katowice. Piast w Gliwicach wystąpi w sobotę, 3 października. O godz. 12.00 w Arenie zmierzy się z FC Toruń.

Trenerzy o meczu:

Orlando Duarte. To były derby, a takie mecze zawsze wyzwalają dodatkowe emocje. Dla nas to jedno z wielu spotkań. Musimy więc brać pod uwagę wydajność poszczególnych zawodników.

Jacek Podgórski. Chciałem podziękować moim chłopakom. Pokazali, że ambicja, wola walki, zaangażowanie mogą dać efekt. Tylko przez tydzień miałem okazję pracować z nimi i w tak krótkim czasie stworzyliśmy zespół, który mógł się przeciwstawić tak dobrej drużynie, jaką jest Piast.

Piast: Łukasz Bogdziewicz, Łukasz Groszak – Marek Bugański, Tomasz Czech, Gustavo Steinwandter, Mateusz Mrowiec, Rafał Franz, Rodrigo Dasaiev, Roman Vakhula, Mateusz Szyszko, Dominik Wilk, Sebastian Szadurski.
P.A. Nova: Dawid Barteczka, Dawid Szafrański – Zbigniew Mirga, Łukasz Borkowski, Jakub Węgiel, Wojciech Kędziora, Piotr Hiszpański, Amadeusz Pasierb, Jakub Borkowski, Maciej Małek, Jan Biskup, Patryk Widuch, Olaf Białek, Patrik Zatović.