Niespodziewany zwrot w sprawie operatora powstającej areny Gliwice. Za kalendarz imprez w nowym obiekcie odpowiadać będzie fundacja związana ze znaną gliwicką firmą Radan. Rozwiązanie zaproponowała sama fundacja, a miasto na nią przystało.
Po blisko pięciu latach od rozpoczęcia dobiega mety budowa hali widowiskowo- sportowej Gliwice. Uruchomienie obiektu zaplanowano na maj – czerwiec bieżącego roku. Choć otwarcie zbliża się wielkimi krokami, nadal nie wiadomo, co będzie jego główną atrakcją. Wiadomo już natomiast, kto odpowie za program na inaugurację i dalsze miesiące działalności obiektu. 

2 stycznia, na swoim portalu, miasto podało, że nad kalendarzem imprez pracuje, we współpracy z dzierżawcą areny, Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach, Fundacja Radan.

Z tej samej informacji dowiedzieliśmy, że z inicjatywą wyszła fundacja, dostrzegając w arenie potencjał gospodarczy. A miasto z kolei zobaczyło w niej wiarygodnego partnera. 

Wprawdzie fundacja, która dała się poznać jako sponsor gliwickiego sportu oraz organizator mistrzostw w tenisie ziemnym, nie jest znana z działalności w zakresie zarządzania obiektami typu arena Gliwice i wielkimi wydarzeniami, ale z myślą o przyszłej roli pozyskała znających się na tym fachowców. W ocenie władz Gliwic wystarczającymi atutami są: potencjał organizacyjny, zespół doświadczonych ekspertów, doświadczenie we współpracy z samorządem oraz silne związki z Gliwicami.

Miasto planuje zawarcie umowy z fundacją na trzy lata. Wcześniej, do końca marca, przyszły operator ma zaprezentować projekt kalendarza imprez oraz zespół odpowiadający za jego realizację. Do końca marca, a może nawet wcześniej, powinny być również ustalone finansowe szczegóły współpracy. 

Z naszych informacji wynika, że obecny dzierżawca przekaże – jak to było planowane do tej pory - obiekt w zarząd w zamian za czynsz. Dopóki trwają negocjacje, strony nie chcą ujawnić, jakie są oczekiwania miasta, a ile gotowa jest płacić fundacja. Gdy dojdzie do podpisania umowy, przy PWiK pozostaną zadania związane z administrowaniem.

Dotychczas miasto szukało operatora hali, stosując przetarg. Decyzja o współpracy z fundacją zapadła poza tym trybem. 

- Po trzech, niezakończonych rozstrzygnięciem, postępowaniach nie obowiązuje już wymóg przetargu. Operator może być wybrany z tzw. wolnej ręki – informuje Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

Równolegle z pracami nad programem działalności hali na 2018 r. trwa kompletowanie jej wyposażenia. Przypomnijmy, że w październiku 2017 obiekt uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Arena czeka jeszcze na uzupełnienie wyposażenia. Rozstrzygnięto już przetarg na dostarczenie i montaż zaawansowanych systemów prezentacji treści. Do rozstrzygnięcia pozostały kolejne trzy postępowania, na urządzenia akustyczne, umeblowanie oraz wyposażenie punktów gastronomicznych. Zakończenie tych prac przewidziane jest z końcem kwietnia  br.

Po skompletowaniu wyposażenia powstanie jeden z najnowocześniejszych wielofunkcyjnych obiektów widowiskowo-sportowych w Polsce. Realizacja tej największej miejskiej inwestycji ostatnich lat pochłonie 420 mln zł. Miasto planuje odzyskać z tej kwoty, ze zwrotu podatku VAT, co najmniej ok. 70 mln.

(pik)

wstecz

Komentarze (11) Skomentuj

 • Marcin 2018-01-04 10:39:24
  Powiem tak. Wśród wielu za i przeciw, mimo licznym achom i echom, licznym bluzgom i niechęciom, czekam i kibicuję tej hali. A najbardziej kibicuję siatkarskiej ekstraklasie w Gliwicach. Gliwickiej drużynie, która mogłaby tam rozgrywać mecze. Kibicować Piastowi już mi się nie chce, bo te żenada i to nie tylko nasza lokalna, ale cała ta klasa rozgrywkowa przewrotnie nazwana ekstraklasą. Cieszę się z gliwickiej koszykówki i kibicuję siatkówce. Marzę o finale ligi siatkarskiej w Gliwicach.
  • Maniek 2018-01-04 18:24:47
   A ja nie kibicuje. Kibicowałbym gdyby w naszym mieście najpierw naprawiono sytuacje szpitali , a potem budowano hale sportowe. Jak się na tych wszystkich salach, halach i basenach połamiesz i nigdzie cię nie złoża z powodu braku funduszy, to inaczej będziesz kibicować
   • Adik 2018-01-05 00:49:49
    No tak pompowac w Państwowke wszystkie pieniadze , nawet te przeznaczone na rozrywke i poprawe sytuacji kulturalnej w mieście. jak czytam takie komentarze jak Pańskie to plakac sie chce .Pierw prosze poczytac jak wyglada dzielenie budzetu , a potem rozpowiadac te propagandowe gadka a'la za komuny.
   • Bogdan 2018-01-05 15:59:17
    Kiedy wreszcie dotrze do ludzi że samorząd nie uzdrowi sytuacji w szpitalach bo to rola państwa. Miasto może finansować remonty szpitala, nowe inwestycje ale nie może choćby złotówki dać na płace dla lekarzy, pielęgniarek czy pozostałego personelu. Nie może ani złotówki dać na lekarstwa, środki opatrunkowe itp. bo byłoby to złamaniem przepisów finansowych. Jeśli NFZ lub po reformie ministerstwo nie podpisze kontraktu na leczenie to leczenia nie ma lub na niskim poziomie jeśli kontrakt jest po zaniżonych wycenach.
    • asd 2018-02-02 21:54:15
     Ale miasto obsadza fotel dyrektora szpitala miejskiego. Więc jeżeli na stołek wsadzają po znajomości jakiegoś pociotka, który nie potrafi niczym zarządzać, to jest to wina decydentów miejskich. Z pustego, to i Salomon nie naleje, wiadomo. Ale z drugiej strony jak nieudacznik dorwie się do kasy, to roztrwoni ją w ciągu miesiąca. I choćby rząd dawał biliony złotych, to nieudacznik na fotelu prezesa czy dyrektora wszystko zmarnuje i straci.
 • Wolf 2018-01-05 00:05:05
  Nie no pięknie. Bez przetargu. To im się udało.
 • ??? 2018-01-05 00:05:52
  A to fundacja może zajmować się taką działalnością?
 • Kuba 2018-01-05 12:25:53
  Jakie to proste - trzykrotnie ustalić takie warunki, aby nikt się nie zdecydował, a potem ułożyć się z tym z kim się chce. Liczmy, ze dobra zmiana się temu przyjrzy.
  • asd 2018-01-10 19:26:23
   Każdy może złożyć zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Można to zrobić nawet mailowo. Mają obowiązek sprawdzić każde zgłoszenie.
  • Gość 2018-01-16 23:25:27
   Trafione w 10
  • Gość 1 2018-01-16 23:26:28
   KUBA. Trafione w 10.