Spółka Future Processing uczestniczy w programach, które wpłyną nie tylko na dalsze poznawanie kosmosu, ale będą miały również znaczenie dla życia nas wszystkich. O celach zainaugurowanego właśnie projektu mówiono na konferencji 18 grudnia w siedzibie FP w centrum Nowe Gliwice.
FP Space to konsorcjum utworzone przez trzy śląskie firmy: KP Labs, FP Instruments oraz właśnie Future Processing. Przedsięwzięcie stawia sobie za cel budowę satelity z najbardziej wydajnym na świecie komputerem pokładowym i zaawansowanymi przyrządami do obserwacji Ziemi, zaangażowanie w budowę czwartego polskiego satelity PW-Sat2 oraz stworzenie oprogramowania, które będzie interpretowało dane satelitarne napływające na Ziemię z orbity.

Celem powstającego we współpracy z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju projektu Intuition 1 jest stworzenie satelity do  przeprowadzenia obserwacji Ziemi z wykorzystaniem satelity z instrumentem hiperspektralnym i zaawansowanym przetwarzaniem danych na pokładzie, opartym o głębokie sieci neuronowe. Intuition – 1 będzie pierwszym na świecie satelitą o mocy przetwarzania pozwalającej na segmentację obrazów hiperspektralnych na orbicie.

Dane przetworzone w ten sposób znajdą zastosowanie w wielu sektorach, np.: w rolnictwie (klasyfikacja pokrycia gruntów, prognoza plonów, mapy upraw, mapy gleb, detekcja chorób roślin, śledzenie biomasy, mapowanie chwastów), leśnictwie (klasyfikacja lasów, określanie gatunków i stanu zdrowia lasów, planowanie zalesiania) i ochronie środowiska (mapy emisji zanieczyszczeń, mapy zanieczyszczeń wód i gleby, zarządzanie i analiza zagospodarowania gruntów).

Satelita Intuition-1 trafi planowo na orbitę okołoziemską (LEO)  w 2022 roku. Za projekt odpowiada KP Labs i FP Instruments.
Projekty AMMER i SISPARE to z kolei przedsięwzięcia inżynierskie, realizowane przez FP na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej.  AMMER (Automated Method for Measuring Eutrophication of Inland Water Using Remote Sensing) to nowe spojrzenie na wykorzystanie technologii satelitarnych do automatycznego określania jakości wody w zbiornikach wodnych. Celem jest stworzenie oprogramowania służącego m.in. do zmniejszenia ryzyka wystąpienia epidemii.

Projekt SISPARE (Satellite Image SPAtial Resolution Enhancement) ma na celu opracowanie rozwiązań pozwalających na podnoszenie rozdzielczości obrazów satelitarnych. Złożenie informacji z wielu obrazów przedstawiających tę samą scenę pozwala na uzyskanie obrazu o wyższej rozdzielczości przestrzennej. W efekcie będzie  można dłużej wykorzystywać istniejące satelity. Zamiast wysyłać nowy statek o lepszych parametrach technicznych, będzie można dłużej korzystać ze zdjęć satelitarnych uzyskując z nich znacznie więcej szczegółów niż wcześniej. Nowa  metoda będzie mogła znaleźć zastosowanie również w przypadku najnowszych satelitów, w celu odczytywania z obrazów większej ilości danych.

- Udział FP w projektach dla EAK to dla mnie spełnienie marzeń. Mało kto pamięta, że pierwszym produktem FP w roku 2000 był SkyNavigator, którego zadaniem było szukanie obiektów niegwiazdowych na obrazach nieba. Nie udało się odkryć nowej komety, ani zrobić na tym biznesu, ale dla mnie jako programisty praca nad SkyNavigatorem to było naprawdę coś - podkreśla Jarosław Czaja, prezes FP.

I  ostatnie z przedsięwzięć FP Space. PW-Sat2 to  edukacyjny projekt Politechniki Warszawskiej, który ma na celu budowę sztucznego satelity typu CubeSat 2U. Jego zadaniem będzie przetestowanie innowacyjnego systemu deorbitacji w postaci żagla o powierzchni, a także sprawdzenie systemu otwieranych paneli słonecznych, czujnika Słońca oraz systemu zasilania. Projekt jest prowadzony przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, partnerem strategicznym budowy satelity jest Future Processing oraz FP Instruments. Być może, dzięki PW-Sat2, przyszłe satelity, po zakończeniu swojej misji, nie będą zamieniały się w sterty niebezpiecznych śmieci.

Satelita trafi na orbitę synchronizowaną słonecznie o wysokości ok. 575 km. Zostanie tam wystrzelony w III kwartale na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX (założycielem jest Elon Musk).

Partnerzy konsorcjum to innowacyjne firmy ze Śląska. KP Labs skupia się na wytwarzaniu zaawansowanych rozwiązań informatycznych w zakresie wizji komputerowej i uczenia maszynowego (machine learning). Oprócz projektu Intuition-1, spółka jest zaangażowana w projekt związany z inteligentną analizą wideo – City Eye, który ma na celu zwiększenie skuteczności operatorów monitoringów miejskich w wykrywaniu zdarzeń potencjalnie niebezpiecznych.
FP Instruments dostarcza projekty urządzeń elektronicznych na międzynarodowe rynki, głównie dla klientów z Wielkiej Brytanii, Holandii, Austrii, Szwajcarii, Norwegii i Stanów Zjednoczonych. Zajmuje się tworzeniem kompletnych rozwiązań, dostarcza prototypy wraz z obudowami, testuje urządzenia i przygotowuje wymaganą dokumentację.

Future Processing o gliwickie przedsiębiorstwo informatyczne wytwarzające specjalistyczne oprogramowanie komputerowe na potrzeby międzynarodowego handlu, przemysłu i usług.

(pik)

 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj