W pierwszy weekend marca wielkie święto ludzi gór. Po raz ósmy odbędzie się Festiwal Górski Wondół Challenge - największe tego typu wydarzenie w naszym regionie. Festiwal startuje 2 marca, w piątek, o godzinie 15.00 w CEK Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W programie projekcje filmów, warsztaty, szkolenia z GOPR oraz prelekcje gości.

W tym roku nie tylko fani himalaizmu żyją Narodową Zimową Wyprawą na K2, dlatego nie zabraknie tego akcentu również na festiwalu. Zaprezentowane zostaną filmy o minionych dokonaniach polskich lodowych wojowników na tej górze: obraz o pierwszej wyprawie z 1987/1988, której kierownikiem był Andrzej Zawada oraz tej z 2002/2003 pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego. Na temat K2 oraz aktualnej wyprawy wypowie się także w swojej prelekcji szef Polskiego Himalaizmu Zimowego 2016-2020 im. Artura Hajzera - Janusz Majer (o godz. 18.00)

W trakcie Festiwalu Górskiego Wondół Challenge będzie również okazja zobaczyć najnowsze filmy z Banff Mountain Film Festival oraz wielokrotnie nagradzany obraz „Mama”, o najbardziej utytułowanej polskiej wspinaczce Kindze Ociepce-Grzegulskiej (ok. godz. 16.00).  

Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach. O tym, jak przygotować się na samodzielny trekking, opowie znany z Wielkiego Szlaku Himalajskiego Bartosz Malinowski, a chętni nowinek technicznych dowiedzą się więcej na temat splitbordu podczas spotkania z Tomaszem Muchą. Jak zwykle obecni będą ratownicy z Beskidzkiej Grupy GOPR, którzy przeszkolą z zakresu udzielania pierwszej pomocy, we współpracy z PZU.

Największą atrakcją będą jednak wystąpienia gości. Oprócz wspomnianego Janusza Majera publiczność zobaczy Angelikę Chrapkiewicz-Gądek: kobietę pełną pasji i pozytywnej energii, która pomimo choroby nie rezygnuje ze swoich pasji i gór wysokich (spotkanie z nią o godz. 19.00).  Godzinę później swoją prelekcję wygłosi Piotr Hercog - ultramaratończyk, najbardziej utytułowany polski biegacz górski, który wbiegł m.in. spod bazy wypadowej na Mount Everest (5364 m) do Namche Bazar (3446 m). Jednak największą gwiazdą wieczoru będzie Aleksander Doba - podróżnik, kajakarz i zdobywca, o którego wyczynach usłyszał cały świat. On pojawi się w CEK o godzinie 21.00.
Na wszystkie filmy, warsztaty i prelekcje wstęp wolny.

W sobotę i niedzielę Festiwal Górski Wondół Challenge przenosi się do Szczyrku, gdzie również nie zabraknie atrakcji, a goście będą mogli zobaczyć m.in. Simone Moro - włoskiego wspinacza, alpinistę i himalaistę, pierwszego zimowego zdobywcę Sziszapangmy, Makalu, Gaszerbrumu II oraz Nanga Parbat.

Już dziś serdecznie zapraszamy! 
(san)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj