Noc Naukowców Politechniki Śląskiej i Śląski Festiwal Nauki łączą siły. Obie imprezy już 9 października. 
Tego dnia uczelnia otworzy wszystkie swoje drzwi w trzech kampusach -  Gliwicach, Katowicach i Zabrzu. Na chętnych czeka ponad 100 różnych pokazów, wydarzeń i spotkań z naukowcami. Począwszy od mechaniki, robotyki, poprzez prezentację osiągnięć kół naukowych takich jak drony czy roboty autonomiczne. Będzie też można porozmawiać z naukowcami, wymienić swoje poglądy a także wziąć aktywny udział w naukowych eksperymentach. 

W tym roku podczas Nocy Naukowców poruszane będą tematy związane z ekologią i alternatywnymi źródłami energii. – Przewidujemy panel dla dorosłych dotyczący cyberbezpieczeństwa, chociażby ze względu na pandemię i pracę online. Porozmawiamy o tym, jak nauka wkracza na salony biznesowe. Będzie też dużo innych atrakcji dla małych i dużych, pokazy chemiczne, biologiczne, językowe i sportowe – mówi dr Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki.
W tym roku Noc Naukowców odbędzie się hybrydowo. -  Mamy ponad sto pokazów z czego ponad 50 na żywo i trzymajmy kciuki, aby tak zostało. Jesteśmy oczywiście przygotowani na zmianę, gdyby była taka potrzeba, ale mamy nadzieję, że pandemia w tym roku nam nie przeszkodzi – dodaje dyrektor Ziembińska – Buczyńska.

Natomiast 5. Śląski Festiwal Nauki  w Katowicach odbędzie się między 9 a 15 października, i to w formule wyjątkowej i być może niepowtarzalnej: publiczność festiwalową organizatorzy zaproszą na jeden dzień na bulwary katowickiej Rawy, a przez pięć kolejnych dni – do przestrzeni internetowej.

W niedzielę, 10 października zaaranżowana zostanie przestrzeń rozciągającą się od katowickiego rynku przez ulicę Teatralną i tereny nad Rawą w sąsiedztwie Uniwersytetu Śląskiego aż do ulicy Jerzego Dudy-Gracza. W tej właśnie przestrzeni pojawi się 12 scen, hale namiotowe z pokazami w ramach 6 obszarów wiedzy i strefy specjalne. Strefa specjalna 5. ŚFN będzie poświęcona wybitnemu pisarzowi science fiction Stanisławowi Lemowi. W strefie miasta i wody będzie można porozmawiać o przyszłości katowickiej Rawy, a w strefie rodzinnej czekać będą atrakcje dla najmłodszych i ich opiekunów.

Z kolei od 11 do 15 października festiwal odbywać się będzie w formule online – każdy dzień poświęcony będzie innemu obszarowi wiedzy: przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym oraz medycynie i zdrowiu. 
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj