Stowarzyszenie Gliwicka Rada Rowerowa zorganizowało w tym roku pierwszą edycję konkursu "Firma Przyjazna Rowerzystom”. Jego celem  było   wyłonienie firm, które zachęcają swoich pracowników do wyboru roweru jako środka transportu oraz przyczyniają się do rozwoju kultury rowerowej na Śląsku. Patronat nad konkursem objął prezydent Gliwic i starosta gliwicki.
Zgłoszenia do konkursu przyjmowano od 1 czerwca do 20 sierpnia poprzez formularz na stronie stowarzyszenia.Mógł to zrobić każdy, podając odpowiednie uzasadnienie. Do pierwszej edycji zgłoszono dziesięć firm, osiem wzięło udział w etapie weryfikacji zgłoszeń. Były to: BMZ Poland,   Centrum Handlowe "Forum", EcoTrade,  ETISOFT, Fluor S.A., ista Shared Services Polska, SAP Hybris i Starostwo Powiatowe w Gliwicach.

Przedstawiciele stowarzyszenia odwiedzili każdą z firm i oceniali ofertę dla rowerzystów oraz ewentualne dodatkowe działania firmy. Niemal we wszystkich są stojaki rowerowe.  - Ocenialiśmy również formę stojaków. Jest o tyle istotna, że aby rower bezpiecznie zapiąć, najlepiej zrobić to przypinając ramę do stojaka ( który  powinien mieć kształt np. odwróconej litery U). Wśród zgłoszonych firm były te  oferujące bezpieczne stojaki, jak i popularne "wyrwikółka” - tych ostatnich nie polecamy - mówi Ewa Lutogniewska z GRR.

Wszystkie firmy oferują  pracownikom- rowerzystom zadaszone miejsce, często monitorowane, gdzie mogą zostawić rower na czas pracy. W czterech to garaż lub inne zamykane pomieszczenie. W sześciu firmach dostępny jest prysznic dla pracowników, a w trzech - szatnia pozwalająca na wygodne przebranie się. Aż siedem firm dysponuje narzędziami pozwalającymi na usunięcie drobnych usterek lub wyregulowanie roweru. Imprezy rowerowe organizowane są w trzech i mają charakter sportowy lub sportowo-turystyczny.

 - Przeprowadzone wizytacje wykazały, że zgłoszone firmy faktycznie oferują całkiem ciekawe udogodnienia dla swoich pracowników, ułatwiające im dojazd do pracy rowerem oraz popularyzujące rower zarówno jako środek transportu, jak i rekreacji - dodaje Lutogniewska.

Ogłoszenie wyników miało miejsce  22 września w Międzynarodowym Dniu Bez Samochodu. Tytuł Firmy Przyjaznej Rowerzystom 2017 zdobyła  spółka Etisoft. Oprócz organizowanych imprez integracyjnych, rajdów rowerowych, w których bierze udział kilkadziesiąt pracowników, sponsoruje gadżety rowerowe - koszulki, chusty, odblaski. Ponadto Etisoft sponsoruje pracowników startujących w zawodach sportowych, pokrywając koszty noclegów i startów. W firmie utworzono  rowerową drużynę sportową -  Etisoft Bike Team (etisoftbiketeam.pl). Etisoft sponsoruje również polskich sportowców: w tym roku wsparł wicemistrza Polski w downhillu Aleksandra Wieczorkiewicza, występującego na  mistrzostwach świata w Andorze.

 - Konkurs pokazał, że w Gliwicach funkcjonują przedsiębiorstwa kładące nacisk na zachęcanie pracowników do wyboru zrównoważonego środka transportu, jakim jest rower. Okazuje się, że oferowane przez  nie rozwiązania to nie tylko stojaki, ale także oczekiwane przez pracowników zaplecze sanitarne. Pojawiają się także inicjatywy promujące rower w kontekście rekreacyjnym. Takie inicjatywy firm należy promować, ponieważ w mieście aspirującym do bycia zrównoważonym, a takie planują być Gliwice, bardzo istotne jest, aby rower odgrywał coraz to większą rolę jako środek transportu - podsumowuje konkurs Gliwicka Rada Rowerowa.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj