5 listopada o godz. 17.00, na platformie ZOOM, wykład "Ulubiona Sośnica". 
Osiedle Baildona, Bojków, Czechowice, Kopernika, Ligota Zabrska, Łabędy, Obrońców Pokoju, Ostropa, Sikornik, Sośnica, Stare Gliwice, Szobiszowice, Śródmieście, Trynek, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Wójtowa Wieś, Zatorze, Żerniki – miasto Gliwice tworzy 21 dzielnic, nazywanych także osiedlami. Każda z nich ma swój własny, niepowtarzalny klimat i charakter, wyróżniając się układem urbanistycznym, architekturą, zabytkami, historią, pełnionymi funkcjami.

I właśnie gliwickim osiedlom, czy też: dzielnicom, poświęcony będzie najnowszy cykl wykładów przygotowanych przez Ewę Pokorską-Ożóg, miejską konserwator zabytków w Gliwicach i autorkę bestsellerowej publikacji „Kolory miasta” wydanej w muzealnej oficynie.  Podczas spotkań, zatytułowanych: „Dzielnice Gliwic  - znaki szczególne” przybliżone zostaną  interesujące szczegóły stanowiące o odrębności i różnorodności poszczególnych, gliwickich osiedli. Na nowo odkryjemy miejsca, obiekty, czy detale, co pozwoli spojrzeć na nie z perspektywy innej niż ta, na którą pozwala nam zabiegana codzienność.  Tematyka wykładów Ewy Pokorskiej-Ożóg projektu wpisuje się w prace związane z opracowaniem „Strategii rozwoju miasta - Gliwice 2040”. 

- Sośnicę darzę ogromną sympatią i mam w tej dzielnicy swoje ulubione zabytki. Podziwiam obiekty przy ul. Stefana Żeromskiego, Wielickiej, ul. gen. Władysława Sikorskiego 93–95–97, zabudowania KWK "Sośnica". Wart zobaczenia jest również budynek związany z dyrekcją kopalni przy wspomnianej ulicy ul. gen W. Sikorskiego 103 – wpisana do rejestru zabytków województwa. A to tylko niektóre ciekawostki dzielnicy – mówi Ewa Pokorska-Ożóg. 

Wykład, ze względu na zagrożenie pandemiczne, odbędzie się za pośrednictwem platformy ZOOM. 

Udział w nim jest bezpłatny, zapisy pod adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl 
wstecz

Komentarze (2) Skomentuj

  • Maria 2021-11-02 11:31:52
    Bez urazy ale pani Ewa Pokorska nie jest dla mnie żadnym autorytetem. Żyję w tym mieście od kilkudziesięciu lat, obserwuję jej działania, choć słowo "działania" to chyba nie najlepsze określenie i porównuję z podobnymi działaniami wobec zabytków w innych miastach a podróżuję sporo. Wystawiam jej ocenę niedostateczną i to z grubym minusem.
  • Gabi 2021-11-02 13:48:54
    Dla mnie odwrotnie - Sośnica to miejsce, w którym nie zamieszkałabym NIGDY !!!