Nowy cykl wykładów Ewy Pokorskiej-Ożóg w Muzeum w Gliwicach 
Osiedle Baildona, Bojków, Czechowice, Kopernika, Ligota Zabrska, Łabędy, Obrońców Pokoju, Ostropa, Sikornik, Sośnica, Stare Gliwice, Szobiszowice, Śródmieście, Trynek, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Wójtowa Wieś, Zatorze, Żerniki – miasto Gliwice tworzy 21 dzielnic, nazywanych także osiedlami. Każda z nich ma swój własny, niepowtarzalny klimat i charakter, wyróżniając się układem urbanistycznym, architekturą, zabytkami, historią, pełnionymi funkcjami. 

I właśnie gliwickim osiedlom, czy też: dzielnicom, poświęcony będzie najnowszy cykl wykładów przygotowanych przez Ewę Pokorską-Ożóg, miejską konserwator zabytków w Gliwicach i autorkę bestsellerowej publikacji „Kolory miasta” wydanej w muzealnej oficynie.  Podczas spotkań, zatytułowanych: „Dzielnice Gliwic  - znaki szczególne” przybliżone zostaną  interesujące szczegóły stanowiące o odrębności i różnorodności poszczególnych, gliwickich osiedli. 

Na nowo odkryjemy miejsca, obiekty, czy detale, co pozwoli spojrzeć na nie z perspektywy innej niż ta, na którą pozwala nam zabiegana codzienność.  Tematyka wykładów Ewy Pokorskiej-Ożóg projektu wpisuje się w prace związane z opracowaniem „Strategii rozwoju miasta - Gliwice 2040”. Na pierwsze w ramach cyklu spotkanie, pt. „Różnorodny Trynek” zapraszamy już w piątek, 1 października, do Willi Caro, o godz. 17.00.  
1 października 2021, Willa Caro, godz. 17.00

Różnorodny Trynek

Co tu znajdziemy? Dzieła architektów, a zarazem kuzynów, Emila i Georga Zillmannów (autorów osiedla robotniczego Nikiszowiec oraz Giszowiec w Katowicach czy przepięknej elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu), lotnisko, zespoły mieszkaniowe z lat 20. i 30. XX wieku, jak również socrealistyczne osiedla z 1950 roku i współczesny kościół, który miał wyglądać jak gotycka świątynia. Kolejne wykłady:5 listopada 2021, Willa Caro/platforma ZOOM, godz. 17.00

Ulubiona Sośnica

 

3 grudnia 2021, Willa Caro/platforma ZOOM, godz. 17.00

Śródmieście i Osiedle Wojska Polskiego w duchu moderny Wiednia

 

7 stycznia 2022, Willa Caro/platforma ZOOM, godz. 17.00

Artyzm Wójtowej Wsi

 

4 lutego 2022,Willa Caro/platforma ZOOM, godz. 17.00

Sikornik przez duże W

 

4 marca 2022, Willa Caro/platforma ZOOM, godz. 17.00

Kresowa i szkolna Akademicka (Osiedle Politechnika)

 

1 kwietnia 2022, Willa Caro/platforma ZOOM, godz. 17.00

Wielkanocna Ostropa

 

6 maja 2022, Willa Caro/platforma ZOOM, godz. 17.00

Hutnicza Baildona

 

3 czerwca 2022, Willa Caro/platforma ZOOM, godz. 17.00

Modernistyczne Zatorze

 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj