Po raz trzeci w parku miejskim przy ul. Chorzowskiej rywalizacja sportowa ze społecznym przesłaniem. Uczestnicy Biegu Charytatywnego św. Goara mogli nie tylko sprawdzić się na kilku dystansach, ale też przyczynić do wsparcia Gliwickiego Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego. Podczas imprezy zebrano ponad 13 tys. zł.   
W tych zawodach nie było przegranych, bo zarówno dzieci, jak i dorośli potraktowali je jak świetną zabawę. Pomysł się sprawdził, od trzech lat chętnych przybywa. Organizatorzy mogą więc mieć satysfakcję. Jak zwykle dobrym duchem byli rodzice i pracownicy GCER - bez ich determinacji, zaangażowania nie udałoby się pokonać trudów przygotowania.    

19 maja można się było zmierzyć na trzech dystansach: dziesięć, sześć i trzy kilometry. To dorośli. Dzieci, w zależności od kategorii wiekowej, miały do pokonania nieco mniejsze odległości - 100, 200, 500 i 1000 metrów. Wystartowało 318 osób. Każdy uczestnik otrzymał medal, ręcznie wykonany przez dzieci i terapeutów. Również torbę płócienną, wodę mineralną, napój izotoniczny, babeczkę i nagrodę. Ważną częścią niedzielnego wydarzenia był rodzinny festyn z wystawą prac dzieci z GCER,  warsztatami bębniarskimi czy malowaniem twarzy.

- W tym roku zbieraliśmy pieniądze na ścieżkę sensoryczną, która, za sprawą odpowiednio zróżnicowanej budowy, pomaga łagodzić i niwelować dysfunkcje, występujące przede wszystkim w obszarach przetwarzania informacji przez mózg: rejestracji i odpowiedzi. Zaburzenia zachodzące w tej pierwszej sferze przejawiają się głównie w zbyt słabej reakcji na dotyk. Natomiast do trudności typowych dla drugiej sfery należą niezdarność, problemy z motoryką, równowagą i koordynacją ruchową. Zabawa na ścieżce sensorycznej przyczynia się do poprawy sprawności fizycznej całego ciała, tzw. motoryki dużej, dla której charakterystyczne są aktywności wymagające koordynacji wzrokowo-ruchowej, takie jak pływanie, gra w klasy, skakanie czy gra w piłkę. Ścieżka sensoryczna stymuluje receptory znajdujące się w skórze i mięśniach dłoni oraz stóp. Dzieci odbierają dzięki temu więcej wrażeń dotykowych. Zwiększa się zakres ich doświadczeń zmysłowych, a co za tym idzie, poszerza poznanie otaczającego ich świata - tłumaczy  Katarzyna Zamora, koordynatorka biegu.

(ml) 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj