6 lutego o 13.00 w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej przy ul. Konarskiego 18 B rozpocznie się konferencja "Drogowa Trasa Średnicowa i co dalej?". Organizuje ją, w ramach projektu „Miasta idei”, „Gazeta Wyborcza”.  


Podczas debaty goście spróbują odpowiedzieć na pytania: jak DTŚ już zmieniła i będzie zmieniać ruch w Gliwicach. Jakie to daje miastu szanse? Jakie powinny być jego kolejne kroki? Co będzie kluczowe przy powodzeniu takiego projektu, jak Zachodnia Brama Metropolii (centrum przesiadkowe przy dworcu)? Na ile Gliwice mogą w przyszłości kreować sposób poruszania się po mieście samodzielnie, a na ile powinna to być wspólna inicjatywa miast metropolii. Skoro mamy już drogi (A1, A4, DK88, DTŚ), to czy nie czas na kolej metropolitalną? Co musi się stać, by miasta i marszałek zaczęli wspólnie realizować taki projekt? Przykład Trójmiasta pokazuje, że może to być jeden z lepszych sposobów na codzienne podróże między miastami. Dlaczego do tej pory u nas się to nie udało?

W debacie wezmą udział:

Zygmunt Frankiewicz - prezydent Gliwic
Andrzej Karasiński - sekretarz miasta Gliwice
Andrzej Bauer - prezes DTŚ SA
dr inż. arch. Agata Twardoch - Katedra Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Politechniki Śląskiej
dr hab. inż. Stanisław Krawiec - Wydział Transportu Politechniki Śląskiej
Grzegorz Dydkowski - zastępca Dyrektora ds. Rozwoju KZK GOP.


Debatę poprowadzi Przemysław Jedlecki, dziennikarz Gazety Wyborczej.

Wstęp wolny.  

Nim rozpocznie się panel dyskusyjny,organizatorzy zapraszają na zamknięte warsztaty z mieszkańcami, społecznikami i specjalistami, w trakcie których wspólnie zastanowią się nad tym, jak dalej powinna zmieniać się komunikacja w Gliwicach. Zarówno publiczna, jak i prywatna.  Podczas warsztatów powstanie lista życzeń dotycząca dalszych inwestycji w komunikację w mieście.

Warsztaty rozpoczną się o godzinie 10.00 i potrwają około 2 godzinya przeprowadzi je zawodowa firma szkoleniowa. Miejsce: Centrum Edukacyjno-Kongresowe Politechniki Śląskiej , ul. Konarskiego 18 B, sala F

Foto Jacek Kowiński
wstecz

Komentarze (10) Skomentuj

 • lekarz 2017-02-05 14:32:44
  Gliwicki odcinek DTS jest przyczyna olbrzymiej nadwyzki smogu w Gliwicach! A takze przyczyna ta jest wyciecie kilkudziesieciu tysiecy drzew w Gliwicach! Tylko pod gliwicki odcinek DTS wycieto 9000 drzew w centrum! W Zabrzu smog jest 2-3 razy mniejszy niz w Gliwicach! To nieszczescie sprowadzil na Gliwice Frankiewicz, a sam wyniosl sie daleko poza Gliwice! Ten czlowiek musi stanac przed niezawislym sadem.
  • xcbfgdfg 2017-02-06 15:25:16
   wiesz pan, że drzewa oddają nocą tyle samo, co wezmą w dzień? Czy pan nei wiesz poziomu "przyroda klasa 4 podstawówki" ?
   • ers 2017-02-06 15:38:09
    Skąd taka śmiała teoria? Z zajęć przyrody w alternatywnej podstawówce? Czy naprędce to tak se wymyślone?
 • mieszkanka 2017-02-05 14:35:18
  I co dalej? Zdodnie z zapowiedzia spolki DTS SA dalej beda kolejne wyburzenie kamienic i wysiedlanie ludzi. Dalej uschna drzewa w parku Chopina i nie tylko. Odpowiedzialny za to jest wylacznie Frankiewicz.
 • czytelnik 2017-02-05 14:50:08
  Uwaga! Frankiewicz szykuje cos na prawde wrednego! Pamietacie, jak robil debate o tramwajach i nastepnie zlikiwdowal je!
  • ABG 2017-02-07 18:10:28
   No przestań Pan. Średnicówki nie zlikwiduje.
 • Owijanie w bawelne 2017-02-05 17:04:16
  Ktory dobry i logicznie myslacy gospodarz "polityk" w 21 wieku prowadzi trase przelotowa przez swoje podworko /centrum miasta/ ?!!! Dzieciom w przedszkolu tluczy sie do lba "szanuj zielen" Ale to mozna wojewodzie to nie mozna tobie smrodzie.Dzieciom w szkolach tluczy sie do lba "razem tworzymy przyszlosc" Ale szkoda, ze nie dotyczy to wszystkich. PANIE PREZYDENCIE kiedy powstanie w koncu stacja pomiarowa powietrza w centrum miasta ? /tak jak w zachodniej Europie/. Kiedy w koncu Pan, PANIE PREZYDENCIE odpowiedzialny za zdrowie wszystkich gliwiczan powie im nie bajke lecz rzeczywistosc o gliwickim powietrzu. Teraz ma Pan okazje !!! /Alle ktory ssak robi w swoje gniazdo. Odwagi zycze !!!!
 • romekl 2017-02-05 19:25:53
  Czy zakuty leb bedzie znowu mowic, ze tramwaj jest nieekologiczny?
 • ers 2017-02-06 10:05:22
  Tytułowe zdjęcie przepięknie ilustruje co z miastem zrobiła DTŚ-ka. Morze betonu i asfaltu, miejsce wspaniale przystosowane pod samochody. A ludzie? Ludzie się nie liczą. Mają siedzieć w samochodach. Gliwice - przyszłość twojego samochodu jest tu!
 • roza 2017-02-07 01:53:08
  Dzisiaj w Gliwicach jest znowu 3 razy bardziej zanieczyszczone powietrze niz w Zabrzu. To jest efekt DTS i wyciacia kilkudziesieciu tysiecy drzew w Gliwicach! Kiedy ten potworny szkodni Frankiewicz zostanie usuniety z UM?!