Kolejny rok to nowe wyzwania przed budowniczymi i architektami, a także inwestorami przebywającymi wymagającą ścieżkę budowy nieruchomości. Podczas projektowania i obliczania budżetu warto uwzględnić w nim kilka trendów technologicznych, które mogą okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem wspomagającym tradycyjne procesy budownictwa lub zastępującym starsze metody.

Ogrzewanie – gaz, a może pompa ciepła?

Jeszcze kilka lat temu oszczędni inwestorzy masowo decydowali się na kotłownie węglowe. Już wtedy taka decyzja była odradzana przez ekspertów, a obecnie jest to jeden z gorszych pomysłów. Dobre docieplenie ściantrzyszybowe pakiety w oknachgruba warstwa wełny na poddaszu — dzięki temu dom ogrzewany gazem nie generuje takich kosztów, jak starsze budownictwo. Technologia ta jest też bardziej praktyczna i komfortowa niż konieczność dbania o czystość kotła na ekogroszek i corocznego przerzucania ton opału.

Jednak o ile dwufunkcyjne piece gazowe są najczęstszym wyborem, tak coraz szerszym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła. Doskonale widać to również w projektach pracowni architektonicznych, takich jak Domowe Klimaty — domoweklimaty.pl  Ciekawostką jest popularyzacja pomp produkowanych w nowych systemach powietrznych, czyli niewymagających prowadzenia odwiertów w gruncie. Metoda jest tańsza we wdrożeniu, łatwiejsza w późniejszej konserwacji, a w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi na dachu – bardzo intratna pod kątem rocznych kosztów eksploatacyjnych.

Inteligentne domy – przyszłość globalnego budownictwa

Pierwsze domy z zaawansowaną automatyką powstawały już kilka dekad temu. Wtedy jednak były one zarezerwowane dla ludzi najbogatszych, a większość rozwiązań tworzono w ramach indywidualnych zamówień. Dziś można skorzystać z gotowych systemów inteligentnych, produkowanych masowo i dostępnych także w technologiach bezprzewodowych. Zaprojektowanie instalacji kablowej to świetny pomysł, jednak wymaga dość sporego wydatku na start.


W 2020 roku inwestorzy coraz chętniej spoglądają w kierunku akcesoriów działających bezprzewodowo, które są stale udoskonalane przez producentów. Największą zaletą jest możliwość rekonfiguracji lub rozbudowy zestawu w dowolnym momencie. Najważniejsze jest to, że smart home można śmiało wdrożyć również w małych domach. Kilka informacji na temat takiego budownictwa można przeczytać w artykule pt.: „Na ilu metrach można urządzić nowoczesny i funkcjonalny dom? 3 projekty” 


Rewolucja w ociepleniach

Podstawą oszczędności na energii grzewczej są trzy filary: ocieplenie domuokna o wzorcowych parametrach oraz dobrze dobrany system ogrzewania, wspomagany rekuperatorem. W termomodernizacji coraz częściej słyszy się nie tylko o styropianie i wełnie, ale również o takich materiałach jak polistyren ekspandowany EPS oraz piana PUR. Jeśli dobrze zaprojektowaną warstwę termiczną nieruchomości połączy się z nowoczesnym systemem wentylacji z odzyskiem ciepła, to efekty względem poprawy komfortu i jakości życia — w tym zdrowia — będą rewelacyjne.


Z nowych technologii w trakcie budowy domu należy korzystać tak mocno, jak tylko się da. Spoglądanie w kierunku starszych „sprawdzonych” rozwiązań, które obecnie znajdują się na granicy przepisów budowlanych to podejście niezbyt przyszłościowe, którego warto się obecnie wystrzegać.


Materiały partnera

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj