Marszałek docenił uratowanie zabytku, będącego świadkiem historii Śląska, jego wzorcową renowację i stworzenie miejsca aktywności kulturalnej oraz edukacyjnej, a także ambitne plany wykorzystania go na cele muzealne. Nagrodę przyznano w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego.
Budynek wzniesiono jako dom przedpogrzebowy przy nowym cmentarzu żydowskim, powstałym w latach 1902–1903. Zaprojektował go Max Fleischer, słynny wiedeński architekt, zgodnie z wytycznymi religijnymi dla miejsca. Przygotowywano tu zmarłego do ostatniej drogi. 
Wykonawcą była firma budowlana Juliusa Scheera z Gliwic. Otwarcie cmentarza wraz z domem przedpogrzebowym odbyło się 15 listopada 1903 r.

Dom przedpogrzebowy składał się z trzech głównych części: centralnej – reprezentacyjnej sali modlitewnej z wyjściem bezpośrednio na cmentarz, kostnicy – tutaj przygotowywano zmarłego do pochówku zgodnie z przepisami religii żydowskiej oraz mieszkania stróża.

Do II wojny światowej zarówno cmentarz, jak i obiekt pełniły swoją pierwotną funkcję. Podczas wojny budynek był magazynem wojskowym, nie uległ jednak zniszczeniu. Po 1945 r. cmentarz i dom przedpogrzebowy użytkowała powojenna Gmina Żydowska, działająca w Gliwicach, w części bocznej zaś znajdowało się mieszkanie dozorcy. Z czasem z domu przestano korzystać i zaczął on popadać w ruinę.

W 2003 r. został wpisany do rejestru zabytków, a w 2007 Gmina Żydowska przekazała go miastu. W 2012 r. prezydent miasta podjął decyzję o odrestaurowaniu dawnego żydowskiego domu przedpogrzebowego i przekształceniu go w oddział gliwickiego muzeum, któremu nadano nazwę Dom Pamięci Żydów Górnośląskich. Rewitalizację zabytkowego obiektu sfinansowano w całości z miejskiego budżetu.

Od 31 stycznia 2016 roku to wspaniała przestrzeń muzealno - edukacyjna, w której prowadzone są cykle spotkań, wykładów oraz wystaw, dotyczące dialogu między narodami i skupiające się na wielowątkowej historii Żydów z Górnego Śląska. Najważniejszym elementem tej narracji jest przygotowywana z niezwykłą pieczołowitością  wystawa stała, którą obejrzymy najprawdopodobniej w 2017 roku.       
wstecz

Komentarze (4) Skomentuj

 • Konserwator 2016-11-04 17:43:44
  Wspaniała wiadomość. Jeśli ktoś jeszcze nie był, warto tam pójść.
 • Ola 2016-11-05 18:53:52
  Brawo. Należało się bo zabytek jest naprawdę pięknie odnowiony.
 • Ricky 2016-11-05 18:57:24
  Tym budynkiem możemy się chwalić w województwie i Polsce.
 • Basia Majchrzak 2016-11-06 17:43:39
  Nikt jednak nie wspomina że nie byłoby tego sukcesu gdyby nie Nowiny i red Małgorzata Lichecka, która pisała o zabytku artykuły i walczyła o niego. Miasto zainteresowało się Domem dopiero wtedy gdy zainteresował się nim prezydent RP Bronisław Komorowski. A Bronisław Komorowski zainteresował się właśnie po artykule p. Licheckiej, który zresztą nagrodził. Wiem, bo czytałam wszystkie tekst p. Małgorzaty o Domu i śledziłam te sprawę. Rozumiem że Nowinom i p. Małgorzacie trudno się chwalić, ale miasto i prezydent Frankiewicz mogliby się o tym choć zająknąć. Rozumiem, że pycha i zazdrość nie pozwalają...