Nowo powstały budynek sąsiadujący z parafią świętego Jacka w Gliwicach - Sośnicy to Centrum Integracji Społecznej, który będzie służyć mieszkańcom.
Choć oficjalnego otwarcia Domu św. Jacka w Sośnicy jeszcze nie było, to budynek cieszy oko, a w jego murach są realizowane projekty dla społeczności lokalnej.

- Ten dom ma służyć wielu pokoleniom od dzieci przez młodzież po osoby starsze. Jak tylko zakończymy projekt rewitalizacji, a ma on mieć swój finał w lipcu, to wtedy otworzymy ofertę dla wszystkich grup społecznych - mówi ks. proboszcz Krzysztof Śmigiera.

Blisko dwa lata trwała budowa domu o powierzchni 1500 m2. Wewnątrz znajdują się cztery sale wykładowe na spotkania, czy prelekcje, a także dwie duże sale, na których znajdują się sceny. Jedna z nich posiada zaplecze kuchenne. Dla dzieci i młodzieży przygotowany jest kącik multimedialny. Budynek jest odpowiednio przystosowany dla osób niepełnosprawnych, w wewnątrz znajduje się winda.

Od pomysłu do realizacji

Parafia św. Jacka w Sośnicy ruszyła 1 czerwca 2003 roku i od samego początku ksiądz proboszcz - Krzysztof Śmigiera miał plan, by stworzyć wokół parafii rozwiniętą formę duszpasterstwa oraz kultury. A była ku temu okazja, bowiem muszla koncertowa, która znajduje się obok kościoła - przyciąga liczne grono zainteresowanych wydarzeniami kulturalnymi, czy nabożeństwami, stąd pomysł, by powstało miejsce dla mieszkańców, które umożliwi im integrację nie na wolnym powietrzu, a w czterech ścianach budynku. Wcielenie pomysłu nie było trudne, gdyż za płotem działki parafialnej było dawniej kąpielisko oraz niszczejący budynek. Zrodził się pomysł, by to ks. proboszcz przejął go od miasta i zrewitalizował ze środków unijnych. Ostatecznie została zaledwie jedna ściana, natomiast cała reszta została zburzona, by na tym samym miejscu postawić Dom św. Jacka.

- Dom św. Jacka z funduszy unijnych ma służyć nie tylko parafii, ale przede wszystkim całej lokalnej społeczności – dodaje ks. Śmigiera.

Przyszłość

Został złożony projekt, by wykorzystać Dom pod kątem szkoleń dla ludzi zagrożonych wykluczeniem społecznym.

- Projekt, który potrwa dwa lata ma na celu rozbudowanie współpracy na terenie Sośnicy, docelowo w całym mieście. Skupiamy się na działaniach związanych z włączeniem na rynek pracy osób wykluczonych społecznie – mówi Bożena Pieruszek – Kwarciak, Stowarzyszenie MOST, partner projektu.

Od 1 marca br. grupa mężczyzn oraz grupa kobiet rozpoczęła szkolenia, dające szansę na powrót na rynek pracy. Kobiety uczą się gotować, natomiast mężczyźni podejmują się wykonania drobnych prac remontowo – budowlanych.
To nie koniec marzeń i planów ks. proboszcza, chce by w przyszłości budynek służył, jako dzienny dom pobytu dla osób starszych.

Patrycja Cieślok

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj