Lepiej kupić mieszkanie o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych, a może wybudować większy dom? Lepiej mieć kilkudziesięciu sąsiadów, a może własny ogród do dyspozycji i spokój o każdej porze dnia i nocy?

Artykuł stworzony przy współpracy z firmą Zimmermann-Haus

Lepiej kupić mieszkanie o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych, a może wybudować większy dom? Lepiej mieć kilkudziesięciu sąsiadów, a może własny ogród do dyspozycji i spokój o każdej porze dnia i nocy?

Jeszcze kilka lat temu wybudowanie domu było zarezerwowane jedynie dla najbogatszych osób. Wiele osób marzyło o własnym domu, ale niektórych nie było na to po prostu stać. Tańszym rozwiązaniem był zakup mieszkania na kredyt. Dzisiaj sytuacja na rynku mieszkaniowym i budowlanym nieco się zmieniła. Często tańsze jest wybudowanie domu niż zakup mieszkania. Jak to jest możliwe?

Dzisiaj za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Podane na portalach ogłoszeniowych ceny oczywiście dotyczą tzw. stanu deweloperskiego. Oznacza to, że przed wprowadzeniem się do zakupionego mieszkania trzeba je jeszcze wykończyć i wyposażyć. To oznacza kolejne, spore koszty. Okazuje się, że budowa metra kwadratowego domu jest tańsza. Na tym jednak nie koniec różnić.

Mieszkania  mają z założenia już pewną formę, plan. Nabywca nie ma wpływu np. na wygląd budynku. Wprowadza się do bloku wybudowanego przez dewelopera i na tym koniec. W przypadku domów to inwestor podejmuje wszystkie decyzje. Wybór projektów na rynku jest naprawdę ogromny. Każdy powinien więc znaleźć projekt domu odpowiedni do swoich potrzeb. Wybudować można dom duży lub mały, tradycyjny lub nowoczesny. Większego znaczenia nie ma przy tym rodzaj posiadanej działki.

Co ciekawe, są też pewne sposoby na obniżenie kosztów budowy domu. Promowana jest np. budowa domów energooszczędnych i pasywnych. Warto też zastanowić się nad kwestią kosztów eksploatacji danej nieruchomości. Mieszkanie  to duży wydatek, ale nie mniejsze są koszty jego użytkowania. Każdego roku są one oczywiście wyższe. Czynsz to tylko początek. Do tego dochodzą koszty wywozu śmieci, wody, energii elektrycznej, ogrzewania, sprzątania itd. Trzeba także pomyśleć o kupnie garażu lub miejsca postojowego - ewentualnie o jego wynajmie. Mowa tutaj o posiadaczach samochodów.

Jak to wygląda z perspektywy mieszkańców domów jednorodzinnych? To od nich zależy to, ile i za co płacą. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się różnego rodzaju rozwiązania energooszczędne. Zaoszczędzić w ten sposób można na prądzie i nie tylko. Nie ma tutaj żadnych dodatkowych płat. Zawsze można też uniezależnić się od sieci miejskiej i wodę czerpać ze studni. Wykopanie studni do głębokości 30 metrów nie wymaga uzyskania żadnego pozwolenia. Dodatkowo koszt jej wywiercenia wcale nie jest wysoki. Co natomiast z nieczystościami? Ciekawym rozwiązaniem są ekologiczne oczyszczanie ścieków.

Zresztą wiele osób wybiera mieszkanie w domu jako rozwiązanie bardziej komfortowe. Wtedy można ograniczyć liczbę sąsiadów do minimum. Nikt nie hałasuje nad głowami czy z piętra niżej. Dodatkowo wykonanie remontu np. elewacji nie wymaga uzyskania zgody wszystkich mieszkańców. Trudno się dziwić temu, że wiele osób wybiera domy jednorodzinne zamiast mieszkań.

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj