Wśród nich znalazły się trzy pracownie z Gliwic: Projarch, z najniższą ofertą - 109 tys. zł, P.A. Nova  - z najwyższą - 182 tys i An Archi Group - 142 tys. Oprócz nich ofertę złożyły: Pracownia Projektowania Most z Wargowa i spółka Studium z Warszawy. ZDM che przeznaczyć na przygotowanie dokumentacji 100 tys zł.
Zadaniem firmy, która wygra przetarg, będzie opracowanie koncepcji przebudowy układu komunikacyjnego i zagospodarowania przestrzeni ulicy w   trzech wariantach. Zamawiający oczekuje również analizy porównawczej rozwiązań pod kątem kryteriów technicznych, ekonomicznych i środowiskowych oraz wyłonienia na tej podstawie wariantu ostatecznego.

Autorzy koncepcji, co do zasady, mają wziąć pod uwagę stworzenie warunków do powiązania obsługi różnych rodzajów użytkowników – pieszych, rowerów, komunikacji publicznej, samochodów. Punktem wyjścia będą analizy dla poszczególnych rodzajów ruchu z uwzględnieniem oddziaływania Zwycięstwa na ulice przyległe i odwrotnie. Opracowanie powinno również zawierać  propozycje zagospodarowania z wykorzystaniem małej architektury (np. ławeczki, uspokojenie ruchu, miejsca integrujące wszystkich uczestników ruchu) odcinka Dolnych Wałów – Dubois.

Społecznicy z Ośrodka Studiów o Mieście mają o przetargu i przyszłej inwestycji odmienne zdanie  a swoje stanowisko przedstawili w piśmie do urzędu miejskiego i ZDM. -  Elementem wyjściowym dla opracowania koncepcji zagospodarowania przestrzeni powinny być otwarte  warsztaty  dla mieszkańców, przedsiębiorców i użytkowników tej drogi. Istotną rolę w procesie konsultacji powinna odegrać Rada Osiedla Śródmieście  oraz organizacje pozarządowe statutowo zajmujące się zagadnieniem przestrzeni publicznej (np. Gliwicka Rada Rowerowa, OSOM Gliwice) - zauważają społecznicy.

Sugerują też by przed wdrażaniem docelowych rozwiązań na ulicy Zwycięstwa przeprowadzić prototypowanie przestrzenne. Takim sprawdzianem miał być projekt  Żywa Ulica, do realizacji której miasto nie dopuściło w kwietniu 2017 r. Taka metoda pozwala na przetestowanie koncepcji, przeprowadzenie badań i analiz przed przystąpieniem do kosztownej inwestycji. - Mamy również uwagi i wątpliwości co do formy ogłoszonego przetargu: przede wszystkim odpowiednią formą dla zadań polegających na tworzeniu "wizji” jest postępowanie konkursowe. To forma, o którą aż prosi się w mieście Politechniki Śląskiej z jej wydziałem architektury. W regionie jest też wiele podmiotów, które chętnie wystąpiłyby w takim postępowaniu (nie tylko pracownie architektoniczne). Czas przeznaczony na składanie ofert jest niepokojąco krótki. Niefortunnie wybrano także moment ogłoszenia przetargu - okreswakacyjny/urlopowy. Kwota przeznaczona na realizację tak złożonego zadania jest zdecydowanie zbyt niska. Rodzi to obawy o należytą staranność wykonanych badań i analiz będących (będących bazą do wypracowania wariantów zagospodarowania przestrzeni ulicy Zwycięstwa), a w efekcie jakość ostatecznych koncepcji - wyliczają społecznicy z OSOM.


wstecz

Komentarze (0) Skomentuj